zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

W Brukseli rozpoczyna się szczyt NATO. Wśród tematów odpowiedź na działania Rosji i Chin

10:31, 14.06.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Odpowiedź na działania Rosji i Chin, inwestycje w obronę i odstraszanie, relacje transatlantyckie – to główne tematy, na jakie wskazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w poniedziałek w Brukseli, gdzie rozpoczyna się szczyt Sojuszu.


Podziel się:   Więcej

– Relacje z Rosją są w najgorszym momencie od zimnej wojny – powiedział sekretarz generalny, przypominając jej agresywne działania wobec sąsiadów – Ukrainy i Gruzji, a także cyberataki.

– Jednocześnie zabiegamy o dialog z Rosją. Dialog nie jest oznaką słabości, jest oznaką siły - możemy rozmawiać z Rosją – podkreślił.

Wskazał również na agresywne działania Chin z jednej strony, na przykład na Morzu Południowochińskim, wobec demokratycznych protestów w Hongkongu i nadzór nad własnymi obywatelami, a z drugiej - na konieczność współpracy wobec takich wyzwań, jak zmiana klimatu i chińskie inwestycje w nowoczesne technologie takie jak 5G. Zaznaczył, że „Chiny nie są przeciwnikiem”.

Stoltenberg podkreślił znaczenie więzi transatlantyckich i wyraził zadowolenie z deklaracji, jaką prezydent USA Joe Biden złożył w sprawie ich utrzymania.Inicjatywa NATO 2030. Szczyt przywódców krajów Sojuszu
Mówiąc o konieczności inwestycji w obronność krajów członkowskich i wspólne programy, przypomniał, że wydatki sojuszników rosną siódmy rok z rzędu.

Jak zaznaczył, odpowiedzią na wyzwania jest „ambitny, nastawiony na przyszłość” program NATO 2030. Ta agenda jest głównym tematem tegorocznego jednodniowego spotkania przywódców państw i rządów krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Polskę na szczycie reprezentuje prezydent Andrzej Duda, któremu towarzyszy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


Prezydent Duda udał się do Brukseli na szczyt NATO
Strona polska spodziewa się po brukselskim szczycie deklaracji w sprawie przyjęcia na kolejnym, przyszłorocznym spotkaniu przywódców państw NATO nowej koncepcji strategicznej, a także potwierdzenia utrzymania obecności wojskowej USA w Europie.


Szczyt NATO. Oczekiwania strony polskiej
Podczas jednodniowego szczytu prezydent Andrzej Duda odbędzie spotkania dwustronne z Emmanuelem Macronem, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i premierem Macedonii Północnej – najmłodszego sojuszniczego państwa – Zoranem Zaewem.


Szczerski: Oczekujemy, że na szczycie NATO USA potwierdzą kontynuowanie zaangażowania w Europie

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych