zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W Cassino odsłonięto pomnik misia Wojtka

12:00, 15.05.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Na trzy dni przed 75. rocznicą bitwy o Monte Cassino na placu w mieście Cassino odsłonięty został w środę pomnik misia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego na szlaku bojowym. Uroczystość zainaugurowała rocznicowe obchody.


Podziel się:   Więcej

W uroczystościach na Monte Cassino w 75. rocznicę bitwy udział wezmą prezydenci RP Andrzej Duda i Włoch Sergio Mattarella.

Pomnik ustawiony na Piazza XV Febbraio wykonany został z cennego marmuru, pochodzącego ze złoży w pobliskiej miejscowości Coreno Ausonio. Ma prawie dwa metry wysokości i waży ćwierć tony. Lokalne media podkreślają, że monument czekający na oficjalną inaugurację wywołuje bardzo duże zainteresowanie mieszkańców Cassino oraz turystów.

Wzniesienie rzeźby przedstawiającej niedźwiedzia stojącego na dwóch łapach to inicjatywa byłego burmistrza miasta Carlo Marii D'Alessandro. Kierowany przez niego zarząd miejski podał się w lutym do dymisji z powodu wewnętrznego konfliktu.

W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli: przedstawiciele lokalnych władz z komisarzem miasta Benedetto Basile na czele, córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, senator i sekretarz stanu ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders. Powiedziała, że jest bardzo szczęśliwa, że może uczestniczyć w uroczystościach w Cassino oraz że przyjeżdża tu przede wszystkim jako córka dowódcy.

Jak dodała, także miś Wojtek potrzebny jest w opowiadaniu o historii polskich żołnierzy. Zwróciła uwagę, że w sobotnich głównych uroczystościach na Monte Cassino, w 75. rocznicę bitwy, udział wezmą prezydenci Polski Andrzej Duda i Włoch Sergio Mattarella, co – jak podkreśliła – będzie „nadzwyczajnym wydarzeniem”. Senator Anders powiedziała, że miś Wojtek jest również symbolem przyjaźni polsko-włoskiej.

Na środowej ceremonii obecni byli też przedstawiciele ambasady RP w Rzymie oraz liczni mieszkańcy Cassino, wśród nich dzieci z miejscowej szkoły podstawowej. Byli także skauci oraz delegacja Związku Harcerstwa Polskiego. Polscy harcerze powiedzieli PAP, że na sobotnich uroczystościach rocznicowych będzie ich 1600.
Niedźwiedź maskotka Armii Andersa

Lokalne media z regionu Lacjum obszernie informują o środowej uroczystości. Podkreślają, że niedźwiedź był maskotką Armii Andersa. „Adoptowany” przez żołnierzy wyrósł na wielkiego misia; dobrego i spokojnego, który nosił skrzynki z amunicją – dodają wyjaśniając znaczenie inicjatywy wzniesienia monumentu.

To drugi pomnik Wojtka we Włoszech. Pierwszy został odsłonięty w 2015 roku w mieście Imola na północy. Tamtejsza rzeźba przedstawia niedźwiedzia, który wspina się po kamiennych stopniach, aby osadzić na ich szczycie flagi Polski i Włoch. W lewej łapie Wojtek trzyma beret żołnierski z orłem i odznaką 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która go adoptowała.

Po uroczystości w Cassino jej uczestnicy udadzą się następnie do opactwa benedyktynów na wzgórzu, gdzie w południe otwarte zostaną dwie wystawy. Pierwsza nosi tytuł „Armia Andersa – Droga nadziei” i przedstawia historię 2. Korpusu. Na drugiej ekspozycji będzie można zobaczyć obrazy uczestnika walk o Monte Cassino Tadeusza Wojnarskiego. „Z nieludzkiej ziemi do Włoch – żołnierz i artysta” to tytuł wystawy, którą otworzy między innymi syn malarza.

Szkoci uhonorują niedźwiedzia Wojtka

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych