zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W czwartek i piątek konsultacje prezydentów Dudy i Zełenskiego w Wiśle

10:14, 18.01.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Sytuacja bezpieczeństwa w regionie będzie tematem konsultacji prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, które odbędą się w czwartek i piątek w Wiśle – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

Szef Biura Polityki Międzynarodowej poinformował PAP, że pod koniec tygodnia - w czwartek i piątek - w Wiśle odbędą się konsultacje między prezydentami Ukrainy i Polski Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim.

Jak przekazał, tematem konsultacji będzie szeroko pojęta sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie i zagrożenia płynące ze strony Rosji.

Agencja Reutera przypomina, że w ostatnim czasie Rosja zgromadziła ponad 100 tys. żołnierzy przy swej granicy z Ukrainą. W związku z tą sytuacją obawy wyraziły Stany Zjednoczone, które twierdzą, że Rosja przygotowuje inwazję na Ukrainę, jeżeli środkami dyplomatycznymi Kreml nie zdoła osiągnąć swoich celów.

Rosja zaprzecza planom ataku na sąsiada, niemniej zastrzega, że może podjąć bliżej nieokreśloną wojskowa akcję w przypadku nie spełnienia jej żądań – przypomina Reuters.


Szef BBN: Przed nami tydzień licznych konsultacji ws. sytuacji na Ukrainie; dojdzie do spotkania Duda-Zeleński
Poprzednie spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy odbyło się 20 grudnia 2021 r. w miejscowości Huta na zachodzie Ukrainy w formacie Trójkąta Lubelskiego – z udziałem prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy.


Podczas szczytu podpisano wspólną deklarację prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego, w której m.in. podsumowano 30 lat stosunków między państwami i wezwano społeczność międzynarodową do zdecydowanej postawy wobec Rosji.(


Prezydent Duda: Ewentualna relokacja przez Rosję arsenału nuklearnego byłaby kolejnym przejawem agresji