zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

W głosowaniu ws. RPO w klubie PiS będzie obowiązywać dyscyplina

19:09, 14.06.2021;   autor: msies;   źródło: IAR

Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki powiedział, że podczas jutrzejszego głosowania w Sejmie w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich w klubie partii będzie obowiązywać dyscyplina.


Podziel się:   Więcej

Posłowie będą wybierać RPO spośród dwóch kandydatów. Są to zgłoszona przez klub PiS senator niezależna Lidia Staroń i rekomendowany przez opozycję Marcin Wiącek. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości.

Ryszard Terlecki mówi, że klub PiS będzie wspierał kandydaturę Lidii Staroń i jest przekonany o tym, że zwycięży ona w głosowaniu.

Zgodnie z konstytucją Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Jego wybór jest konieczny, bo we wrześniu upłynęła kadencja dotychczasowego Rzecznika Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji nadal pełni swój urząd do czasu wyboru przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który na to zezwala jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Parlament czterokrotnie próbował wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z zakończeniem kadencji przez Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką na urząd była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. W dwóch kolejnych turach Sejm wybrał kandydatów PiS - Piotra Wawrzyka, a następnie Bartłomieja Wróblewskiego. Obie kandydatury nie uzyskały jednak zgody Senatu.

Porozumienie poprze kandydata PSL na Rzecznika Praw Obywatelskich

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych