zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W lutym specjalny unijny szczyt ws. budżetu

15:33, 27.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Na 20 lutego zapowiedziano specjalny szczyt Unii Europejskiej. Chodzi o uzgodnienie unijnego budżetu na lata 2021-2027. Szef Rady Europejskiej Charles Michel oświadczył, że ma nadzieję, iż mimo rozbieżnych zdań co do kształtu przyszłych wieloletnich ram finansowych UE, krajom członkowskim uda się znaleźć kompromis.


Podziel się:   Więcej

„Zwołam specjalne spotkanie Rady Europejskiej, które rozpocznie się 20 lutego 2020 r. Ze zdrowym rozsądkiem i determinacją możemy zawrzeć umowę w sprawie unijnego budżetu, która przyniesie korzyści wszystkim Europejczykom. Wszystkie strony będą musiały wykazać się gotowością do kompromisu” – napisał Michel na Twitterze.

Przewodniczący Rady Europejskiej opublikował też list skierowany do unijnych przywódców. Napisał w nim, że każde odroczenie rozmów w sprawie budżetu spowodowałoby „poważne problemy praktyczne i polityczne oraz zagroziłoby kontynuacji obecnych programów i polityk,a także uruchomieniu nowych”.

Podkreślił, że jest w pełni świadomy, iż negocjacje te należą do najtrudniejszych, z jakimi UE musi się zmierzyć.


Szef PE krytykuje fińską propozycję cięć w budżecie UE
Trudne negocjacje

Po grudniowym szczycie unijnym Michel przejął prowadzenie negocjacji w tej sprawie od fińskiej prezydencji, która, tak jak poprzednie prezydencje, nie była w stanie doprowadzić do zbliżenia stanowisk podzielonych stolic.

W sporze po jednej stronie są płatnicy netto, czyli kraje, które więcej wpłacają do unijnego budżetu, niż z niego wypłacają, z Niemcami, Holandią, Danią i Finlandią na czele. Państwa te chciałyby, aby limit wydatków na następne siedem lat odpowiadał ok. 1 proc.połączonego dochodu narodowego brutto (DNB) 27 państw członkowskich.

Po drugiej stronie jest licząca 17 państw grupa tzw. przyjaciół polityki spójności, która sprzeciwia się cięciom wskazując, że różnice w rozwoju pomiędzy poszczególnymi regionami w UE są tak duże, że nie można zmniejszać wydatków na ten cel i ogólnie budżetuUE. W skład tej grupy, poza Polską, wchodzą: Bułgaria, Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Łotwa, Litwa, Estonia, Grecja, Chorwacja, Włochy, Portugalia, Malta, Cypr, Słowenia i Hiszpania.

Spójność tej grupy, w której Polska należy do największych krajów, może zostać wystawiona na próbę w czasie negocjacji. Dyplomaci obawiają się, że mniejsze państwa mogą dostać stosunkowo niewielkie środki na jakiś projekt u siebie i przestaną mocno zabiegać o wyższy budżet dla wszystkich.


Parlament Europejski poparł unijny budżet na 2020 r.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych