zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

W Monitorze Polskim opublikowano rządową uchwałę dot. wyboru USA przy pierwszej polskiej jądrówce

20:50, 28.11.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Mając na uwadze dostępne i sprawdzone technologie reaktorów jądrowych, rząd uznaje za niezbędne budowę elektrowni w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000 – czytamy w uchwale rządu ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce, którą w poniedziałek opublikowano w Monitorze Polskim


Podziel się:   Więcej

Na stronach Monitora Polskiego w poniedziałek opublikowano uchwałę Rady Ministrów z 2 listopada ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak podkreślono w uchwale, polski rząd uznaje, iż „istotny interes bezpieczeństwa państwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, wymaga niezwłocznej budowy w Rzeczypospolitej Polskiej wielkoskalowych elektrowni jądrowych".

W dokumencie czytamy ponadto, że polski rząd zaakceptował raport koncepcyjno–wykonawczy, jaki został przygotowany przez Amerykanów na podstawie polsko–amerykańskiej umowy ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP, która został podpisana w październiku 2020 r.

– Mając na uwadze dostępne i sprawdzone technologie reaktorów jądrowych, konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa, Rada Ministrów uznaje za niezbędne budowę elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000 – wskazano w uchwale.

Podkreślono w niej ponadto, że rząd „uznaje za niezbędne niezwłoczne podjęcie działań w celu przygotowania i realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej w Rzeczypospolitej Polskiej".


„Chcemy w szybki sposób przystąpić do realizacji budowy elektrowni atomowych”
W opublikowanym w poniedziałek dokumencie rząd zobowiązuje m.in. ministra właściwego ds. energii oraz podmiot wykonujący prawa z udziałów Skarbu Państwa w Polskich Elektrowniach Jądrowych, do podjęcia działań, w zakresie swojej właściwości, na rzecz realizacji budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Zobowiązano również ministra właściwego ds. finansów publicznych do współdziałania z wyżej wymienionymi podmiotami, aby zapewnić finansowanie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych "w sposób umożliwiający obniżenie cen energii elektrycznej i biorąc pod uwagę interes odbiorców końcowych".

Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) złożyło Westinghouse, EDF i koreańskie KHNP. Na początku listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazuje, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Według przedstawicieli rządu, jest to projekt niezależny od PPEJ. Zgodnie z deklaracjami premiera Morawieckiego, rząd sygnalizuje gotowość do trzeciego projektu, którego dokładna lokalizacja „zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach". Wicepremier Sasin deklarował z kolei, że partner do tego ostatniego projektu dopiero zostanie wybrany.

Pierwszy blok jądrowy ma powstać do 2033 roku. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej kolejne bloki miałby powstawać co dwa lata do 2043 r. Miałby one moc od 6 do 9 GWe.


Rząd przyjął aktualizację programu energetyki jądrowej

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
04-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych