zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„W niektórych zawodach medycznych trzeba dokonać korekty płac i jesteśmy na to otwarci”

10:36, 16.09.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

W niektórych grupach medycznych trzeba dokonać korekty płac i jesteśmy na to otwarci - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Zastrzegł, że na ten temat trzeba rozmawiać konstruktywnie.


Podziel się:   Więcej

Müller powiedział w czwartek w TVP Info, że spełnienie postulatów płacowych protestujących medyków oznaczałoby w przyszłym roku dodatkowe 100 mld zł na służbę zdrowia. - W tym roku budżet na służbę zdrowia wynosi 120 mld zł - przypomniał. - Każdy, kto patrzy na te postulaty, widzi, że to nie mogą być postulaty, które da się zrealizować z dnia na dzień - zaznaczył.

Jak dodał, PiS od 2015 roku zwiększyło budżet na służbę zdrowia o około 50 proc. - My ten mechanizm wprowadzamy. Niedawno przyjęliśmy ustawę dotyczącą wzrostu nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB - przypominał. - Jeszcze dwa czy trzy lata temu postulaty wynosiły - w tym samym środowisku - 6,7-6,8 (proc. PKB), więc to pokazuje, że jednak te ruchy (PiS) wykonuje - przekonywał Müller.

- Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych grupach medycznych, niektórych zawodach medycznych trzeba dokonać korekty płac i jesteśmy na to otwarci, natomiast to musi być rozmowa konstruktywna - podkreślił rzecznik rządu.

„Część z nich rozmawia z ministrem zdrowia w sposób konstruktywny”


Przedstawiciele komitetu protestacyjno-strajkowego nie przyszli we wtorek na spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ani na środowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Nadal postulują o pojawienie się na rozmowach premiera Mateusza Morawieckiego.

Müller zaznaczył w czwartek, że „grupy reprezentujące różne zawody medyczne są dosyć zróżnicowane”. - Część z nich rozmawia z ministrem zdrowia w sposób konstruktywny, część postawiła warunki o charakterze politycznym - ocenił.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów byłyby ogromny. Realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie - stwierdził w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według niego resort chce jednak rozmawiać o ewentualnych realnych podwyżkach i ewentualnej mapie drogowej podwyżek na przyszłe lata.

„Białe Miasteczko 2.0” powstało 11 września po sobotniej, ogólnopolskiej manifestacji pracowników ochrony zdrowia. Namioty i stoiska znajdują się w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Opozycja: brakuje dobrego przekazu ws. szczepień przeciw COVID-19; MZ: działania są intensywne

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych