zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W ostatnim dniu posiedzenia Senat przeprowadzi głosowania

07:36, 26.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Senat w piątek, w ostatnim dniu posiedzenia, przeprowadzi głosowania nad rozpatrzonymi wcześniej ustawami, w tym nad nowelizacją ustawy o ochronie granicy, do której senatorowie po czwartkowej debacie zaproponowali poprawki.


Podziel się:   Więcej

Nowela umożliwia m.in. wprowadzenie na określonym obszarze w strefie nadgranicznej zakazu przebywania.

Będzie on wprowadzany na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej, w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.

Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność. Będą mogły tam wjechać też osoby załatwiające sprawy urzędowe czy biorące udział w kulcie religijnym.

Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.


Senat rozpatrzył nowelizację ustawy o ochronie granicy
Głosowana ma być też m.in. nowela Prawa energetycznego mająca zapobiec skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r. Wzrost cen zakupu gazu w trakcie obowiązywania taryfy można będzie przenieść na kolejne okresy taryfowe.


Premier: Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa

A także pod głosowanie zostanie poddana ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników oraz nowelizacja ustawy, która uzupełnia przepisy dotyczące rozliczeń świadczeń przyznanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rzecz ochrony miejsc pracy w ramach pomocy państwa w związku z epidemią COVID-19.


Premier: Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty do 100 tys. zł bez podatku
Przed głosowaniami Senat rozpatrzy ustawę o ratyfikacji Traktatu w sprawie Eurokorpusu i statusu jego Dowództwa.

Eurokorpus to wielonarodowe dowództwo szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. Jego zadania to planowanie i prowadzenie operacji na rzecz organizacji międzynarodowych, jak UE, NATO i ONZ Powołany w 1992 r. przez Francję i Niemcy rozpoczął działalność w 1993 r.

Wkrótce potem Francja i Niemcy zdecydowały o otwarciu jednostki na inne państwa Unii Zachodnioeuropejskiej. Państwa ramowe Eurokorpusu – decydujące o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji to oprócz krajów założycielskich Belgia, Hiszpania i Luksemburg.

Państwami stowarzyszonymi – o ograniczonych obowiązkach i prawach – są Austria, Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska.


Szef BBN: Z zadowoleniem przyjęto chęć zwiększenia naszego zaangażowania w Eurokorpusie

Kalendarz transmisji

Listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
27-11-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych