zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W PE krytyka porozumienia ws. budżetu i apele o konkrety ws. praworządności

11:42, 23.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Na razie nie jesteśmy w stanie przełknąć tej gorzkiej pigułki; UE nie może zawieść ludzi; wspólne długi nie będą miały sensu bez finansowania europejskich programów – mówili podczas czwartkowej debaty przedstawiciele frakcji Odnowić Europę, EPL i S&D w PE. Apelowali o konkrety ws. praworządności.


Podziel się:   Więcej

Europosłowie na zwołanym w Brukseli nadzwyczajnym posiedzeniu dyskutują o wynikach zakończonego we wtorek szczytu UE, na którym szefowie państw i rządów porozumieli się ws. funduszu odbudowy gospodarki po koronawirusie oraz budżetu UE na lata 2021-2027.

– Nasza grupa udzieli zgody (na ten pakiet - PAP) wtedy i tylko wtedy, jeśli będą tam gwarancje powiązania wypłacania środków z zasadą praworządności. Deklaracje są niepotrzebne, tylko konkretne praktyczne kroki – powiedział szef grupy Odnowić Europę Dacian Ciolos.

Również przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber podkreślał, że „trzeba będzie porozmawiać o praworządności”.

– Po raz pierwszy wiążemy środki europejskie z wiążącym mechanizmem praworządności. To dobrze, ale kiedy spojrzę dziś na deklaracje przywódców politycznych, to już nie rozumiem – przyznał niemiecki polityk nawiązując do sprzecznych deklaracji unijnych liderów w tej spawie.

W tym kontekście zwrócił się do szefowej KE, by ta przedstawiła termin, od kiedy środki UE nie będą wypłacane bez przestrzegania przepisów i mechanizmów europejskich.


Debata w PE nt. ustaleń szczytu dotyczącego pakietu finansowegoPE zajmie się kompromisem wypracowanym na szczycie UE
Weber krytykował przyjęte przez unijnych przywódców rozwiązania ws. finansów i cięcia w wydatkach na które się zdecydowali. Jak zaznaczył 90 proc. środków z funduszu odbudowy wróci do budżetów krajów. Wyraził obawę, że pieniądze te będą wydawane byle jak i obywatele nie będą widzieć unijnej wartości dodanej. – Póki co nie jesteśmy w stanie przełknąć tej gorzkiej pigułki – powiedział odnosząc się do wieloletnich ram finansowych.

Również szefowa frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D) Iratxe Garcia Perez krytykowała pakiet. Jak przekonywała, że UE nie może zawieść ludzi, którzy byli na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. – Niestety porozumienie nie zawsze jest w stanie temu sprostać – oceniła.


Jest porozumienie ws. budżetu UE i funduszu odbudowy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych