zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W PE propozycja przyznania nagrody Sacharowa dla białoruskiej opozycji

22:00, 15.09.2020;   autor: msies;   źródło: IAR

Konserwatyści w europarlamencie zaproponowali, by tegoroczna nagroda Sacharowa została przyznana demokratycznej opozycji na Białorusi reprezentowanej przez Swiatłanę Cichanouską. To wspólna kandydatura także polskich europosłów, którzy w ubiegłym tygodniu, ponad podziałami, porozumieli się w tej sprawie.


Podziel się:   Więcej

napisała w uzasadnieniu, że nagroda byłaby przesłaniem wsparcia i solidarności Parlamentu Europejskiego dla Białorusinów, którzy pokojowo protestują w całym kraju. Obywatele domagają się ustąpienia prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Protesty zaczęły się 9 sierpnia po wyborach prezydenckich, które przez opozycję i społeczność międzynarodową zostały uznane za sfałszowane.

„Jesteśmy świadkami historycznego momentu, odrodzenia białoruskiej tożsamości narodowej, które może zmienić historię tego kraju, a tym samym tej części Europy” - napisali europosłowie. Podkreślili, że upadek ostatniego dyktatora w Europie po 26 latach sprawowania władzy będzie symbolicznym dopełnieniem upadku Związku Radzieckiego, rozwiązanego na mocy porozumienia podpisanego na Białorusi w 1991 roku. Konserwatyści piszą o odważnych kobietach i mężczyznach, ludziach młodych i osobach starszych, studentach i robotnikach - całym przekroju społeczeństwa.

Polscy europosłowie wychodzą z ponadpartyjną inicjatywą w sprawie Białorusi
„To uczucie solidarności, wspólnej walki o prawa Białorusinów nie może być zawłaszczone przez kogokolwiek” - czytamy w uzasadnieniu. Stąd - jak napisano - nominacja do nagrody Sacharowa dla białoruskiej opozycji reprezentowanej przez Swiatłanę Cichanouską. „Uważamy, że Swiatłana Cichanouska jako lider Rady Koordynacyjnej i główny oponent Łukaszenki w wyborach będzie najlepszym przedstawicielem demokratycznej opozycji na Białorusi” - podkreślili konserwatyści. Ich zdaniem, ten symboliczny gest byłby najlepszym sposobem uznania i uhonorowania odwagi, jedności, siły i determinacji białoruskiego społeczeństwa.
Demokratyczna opozycja reprezentowana przez Swiatłanę Cichanouską to wspólna kandydatura także polskich europosłów, którzy w ubiegłym tygodniu, ponad podziałami, porozumieli się w tej sprawie.

Białoruską opozycję zgłosili dziś także do nagrody Sacharowa liberałowie. Grupa chadeków, największa w Parlamencie Europejskim, do której należą europosłowie Platformy Obywatelskiej, ma podjąć decyzję w środę. Frakcja socjalistów do której należą europosłowie SLD i Wiosny zgłosili do nagrody trzy kobiety. Są to Swiatłana Cichanouska, Weranika Capkała i Maryja Kalesnikawa.

Zgodnie z procedurami, kandydatury opiniuje komisja spraw zagranicznych Europarlamentu i wybiera trzy najpoważniejsze. Ostateczną decyzję podejmują przewodniczących grup politycznych, którą są odzwierciedleniem ustaleń wewnątrz europarlamentu. Nagroda jest wręczana na grudniowej sesji plenarnej.

Borrell w PE: Nie uznajemy Alaksandra Łukaszenki za prawowitego prezydenta Białorusi

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych