Pod koniec listopada pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała poinformował, że
Incheon International Airport jest zwycięzcą postępowania ws. doradcy strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Oferty w postępowaniu na doradcę strategicznego CPK złożyły dwa porty lotnicze: Incheon w Seulu i Narita w Tokio.
– W piątek przedstawiciele rządów Korei Południowej i Polski podpiszą porozumienie o współpracy między obydwoma krajami. Równocześnie nastąpi uroczyste złożenie podpisów pod umową z Portem Lotniczym Incheon z Seulu, czyli doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego – poinformował rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk.
W piątkowym – hybrydowym –wydarzeniu udział weźmie m.in. premier Korei Południowej Chung Sye kyun. Wśród uczestników znajdą się też m.in. wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, południowokoreański minister ziemi, infrastruktury i transportu Byeon Chang-heum, a także prezesi CPK i Lotniska Incheon: Mikołaj Wild i Kyung Wook Kim.
Lotnisko Incheon z Seulu doradcą strategicznym CPK
Strategiczna inwestycja
Czas trwania umowy na doradcę strategicznego CPK to trzy lata. Jej koszt to 3,5 mln euro.
Incheon to główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej; zajmuje 4. miejsce w rankingu Skytrax, zestawieniu najlepszych portów przesiadkowych świata.
– Jako doradca strategiczny Incheon zapewni CPK wiedzę i doświadczenie niezbędne do zaplanowania i zaprojektowania nowego portu lotniczego. Kontrakt obejmuje okres planowania, projektowania i wykupu gruntów – powiedział Majszyk.
Incheon zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o jego budowie zapadła po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r., w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo. Incheon znajduje się na wyspie Yeongjong-Yongyu, 52 km od centrum Seulu. W 2019 r. Incheon obsłużył ponad 71 mln pasażerów.
Horała: Prace związane z budową CPK postępują mimo trwania pandemii
Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.
W ramach tego projektu na obszarze około 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.
Wybór doradcy strategicznego i wykup gruntów. Podsumowanie przygotowań do budowy CPK