zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W piątek oficjalne podpisanie umowy na doradcę strategicznego CPK

09:17, 23.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

W obecności władz Polski i Korei Południowej w piątek nastąpi oficjalne złożenie podpisów pod umową na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego i podpisanie porozumienia o współpracy między tymi krajami.


Podziel się:   Więcej

Pod koniec listopada pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała poinformował, że Incheon International Airport jest zwycięzcą postępowania ws. doradcy strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Oferty w postępowaniu na doradcę strategicznego CPK złożyły dwa porty lotnicze: Incheon w Seulu i Narita w Tokio.

– W piątek przedstawiciele rządów Korei Południowej i Polski podpiszą porozumienie o współpracy między obydwoma krajami. Równocześnie nastąpi uroczyste złożenie podpisów pod umową z Portem Lotniczym Incheon z Seulu, czyli doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego – poinformował rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk.

W piątkowym – hybrydowym –wydarzeniu udział weźmie m.in. premier Korei Południowej Chung Sye kyun. Wśród uczestników znajdą się też m.in. wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, południowokoreański minister ziemi, infrastruktury i transportu Byeon Chang-heum, a także prezesi CPK i Lotniska Incheon: Mikołaj Wild i Kyung Wook Kim.


Lotnisko Incheon z Seulu doradcą strategicznym CPK

Strategiczna inwestycja


Czas trwania umowy na doradcę strategicznego CPK to trzy lata. Jej koszt to 3,5 mln euro.

Incheon to główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej; zajmuje 4. miejsce w rankingu Skytrax, zestawieniu najlepszych portów przesiadkowych świata.

– Jako doradca strategiczny Incheon zapewni CPK wiedzę i doświadczenie niezbędne do zaplanowania i zaprojektowania nowego portu lotniczego. Kontrakt obejmuje okres planowania, projektowania i wykupu gruntów – powiedział Majszyk.

Incheon zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o jego budowie zapadła po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r., w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo. Incheon znajduje się na wyspie Yeongjong-Yongyu, 52 km od centrum Seulu. W 2019 r. Incheon obsłużył ponad 71 mln pasażerów.


Horała: Prace związane z budową CPK postępują mimo trwania pandemii

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą


Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W ramach tego projektu na obszarze około 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.


Wybór doradcy strategicznego i wykup gruntów. Podsumowanie przygotowań do budowy CPK

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych