zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W piątek po południu upłynie termin rejestracji komitetów w wyborach prezydenckich

09:56, 05.06.2020;   autor: akune;   źródło: IAR

W piątek o południu upłynie termin rejestracji komitetów w wyborach prezydenckich. Na złożenie zawiadomień o ich utworzeniu kandydaci na prezydenta mają czas do godz. 16.15, czyli w godzinach pracy Krajowego Biura Wyborczego – powiedziała szefowa KBW Magdalena Pietrzak.


Podziel się:   Więcej

Jak wyjaśniła, do tego czasu mogą zgłosić się nowe komitety, ale również te, którym ustawa dała takie prawo, czyli tym, które złożyły zawiadomienia w wyborach zarządzonych na 10 maja.

Do 10 czerwca komitety będą mogły zgłosić kandydatów wraz z wszelkimi dokumentami i wykazem podpisów poparcia.

– Natomiast 12 czerwca upłynie termin zgłaszania przez komitety kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych – dodała szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Zgodnie z ustawą, ważności nie stracą zgłoszenia, które były dokonane na 10 maja.

Do 15 czerwca obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane przez komisarzy.


Znamy już datę wyborów prezydenckich 2020. Marszałek Sejmu przedstawiła kalendarz wyborczy
Wybory prezydenckie odbędą się w sposób mieszany

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, Państwowa Komisja Wyborcza ma czas do 15 czerwca na podanie do wiadomości wyborców danych o kandydatach na urząd prezydenta.

Wybory prezydenckie odbędą się w sposób mieszany – głosować będzie można tradycyjnie, przy urnie lub w sposób korespondencyjny.

Wyborcy, którzy chcą zagłosować korespondencyjnie, mogą zgłosić taki zamiar do 16 czerwca – pisemnie, ustnie lub za pomocą platformy ePUAP.

Jeśli wniosek nie spełni wymogów formalnych, wyborca zostanie wezwany, żeby w ciągu maksymalnie jednego dnia go uzupełnić. Następnie urzędy i obwodowe komisje wyborcze przygotują pakiety wyborcze dostarczane za pomocą Poczty Polskiej lub upoważnionego urzędnika urzędu wyborczego. W zgłoszeniu można też zaznaczyć chęć odbioru osobistego w urzędzie gminy.


Prezydent podpisał ustawę w sprawie organizacji wyborów
Jeśli wyborca nie posiada skrzynki, pracownicy Poczty Polskiej zostawią w drzwiach informację o możliwości odbioru pakietu wyborczego w placówce pocztowej. Wyborca ma na to jeden dzień.

Pakiety wyborcze muszą być dostarczone wyborcom do 23 czerwca. Pełen kalendarz wyborczy znajduje się na stronie Krajowego Biura Wyborczego.


Głosowanie w wyborach prezydenckich za granicą 28 czerwca, w krajach obu Ameryk – 27 czerwca

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych