zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„W połowie września planowane przyjęcie listów uwierzytelniających od nowego ambasadora Niemiec”

21:42, 06.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o przyjęciu listów uwierzytelniających od nowego ambasadora Niemiec Arndta Freytaga von Loringhovena. Ceremonia ich przyjęcia jest planowana w połowie września – poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

Szczerski zaznaczył, że w związku z dużą ilością nowych ambasadorów planowane są we wrześniu dwie uroczystości przyjmowania przez prezydenta listów uwierzytelniających. – 10 września jest planowana uroczystość przyjmowania listów uwierzytelniających, ale to będzie inna grupa ambasadorów, którzy agrément otrzymali wcześniej – zaznaczył prezydencki minister.

Agrément w prawie dyplomatycznym oznacza wstępną zgodę państwa na przyjęcie określonej osoby w charakterze szefa misji dyplomatycznej obcego państwa.

– Jeśli wszystkie terminy zostaną dotrzymane, to planujemy przyjęcie listów od nowego ambasadora Niemiec w tym drugim terminie wrześniowym, który powinien być w połowie września – poinformował szef gabinetu prezydenta. Podkreślił, że „w tym zakresie obowiązuje bardzo ścisły protokół i procedura, a o kolejności przyjmowania listów decyduje kolejność udzielania agrément”.


Jest decyzja Polski ws. ambasadora Niemiec. „To szansa rozliczenia z dramatyczną historią”
Poprzedni ambasador Niemiec Rolf Nikel swoją misję dyplomatyczną w Warszawie zakończył pod koniec czerwca br.

Arndt Freytag von Loringhoven to wieloletni urzędnik i dyplomata, w latach 2014-2016 ambasador Niemiec w Republice Czeskiej. W latach 2007-2010 był wiceszefem niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND), a od 2016 r. pierwszym w historii szefem wywiadu NATO.

Część mediów w ostatnich tygodniach przypominała historię ojca von Loringhovena – oficera Wehrmachtu, który pod koniec II wojny światowej służył w bunkrze Adolfa Hitlera. Pytany o te doniesienia medialne wiceszef MSZ Marcin Przydacz podkreślał, że decyzja dotycząca rozpatrzenia wniosku o udzielenie zgody na przyjęcie nowego ambasadora należy wyłącznie do państwa przyjmującego.


Kim był ojciec kandydata Niemiec na ambasadora w Polsce?
„To jest decyzja państwa niemieckiego, jakiego chce mieć kandydata i jak chce układać stosunki z danym państwem. Osoba, jego doświadczenie, jego taki background, wykształcenie, poglądy polityczne mają znaczenie w przypadku ambasadora, więc to nie jest do mnie pytanie. To strona niemiecka proponuje kandydatów, my możemy i mamy tutaj prawo do tego, żeby daną osobę zatwierdzić. Bywały też takie przypadki, wcześniej w historii dyplomacji, że nie było zgody na tego typu kandydatury, ale też czasami ten proces jest wydłużany” – mówił pod koniec sierpnia Przydacz.

Trwającą wówczas od kilkunastu tygodni procedurę zgody na przyjęcie ambasadora krytycznie oceniał były szef dyplomacji Jacek Czaputowicz, który ustąpił ze stanowiska pod koniec sierpnia. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” określił tę sytuację jako „dziwną” i przypominał, że w ciągu minionych 20 lat nie zdarzyło się, aby Polska nie udzieliła agrément jakiemukolwiek ambasadorowi, w tym z Rosji, Chin czy Korei Północnej.


Kandydat na ambasadora Niemiec musi jeszcze poczekać na „agrément”. Jaki jest powód?
W poniedziałek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że strona polska ostatecznie zdecydowała o wyrażeniu zgody na przyjęcie von Loringhovena.

Przyjęcie listów uwierzytelniających przez głowę państwa to ostatni etap procedury przyjęcia szefa misji dyplomatycznej w danym kraju. Listy wskazują imię i nazwisko szefa misji i zwierają klauzule o utrzymaniu i zacieśnianiu stosunków między państwami. Od chwili przyjęcia przez prezydenta listów szef misji dyplomatycznej może pełnić swoją funkcję w państwie przyjmującym.


Ambasador Niemiec Rolf Nikel po sześciu latach kończy misję w Polsce

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
30-10-2020
  • Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, min.zdrowia Adama Niedzielskiego i doradcy premiera ds.. COVID-19 Andrzeja Horbana
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych