Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w czwartek liczba szczepień przekroczyła 40 tys.
– Zdaje się, że w tym tygodniu osiągniemy cel - 250 tys. To duży postęp w stosunku do poprzedniego tygodnia. Przed nami rozpoczęcie akcji masowych szczepień. Liczby będą rosły – zapowiedział.
Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że w Polsce zaszczepiono ponad 400 tys. osób. Zaznaczył, że
w przyszłym tygodniu zaszczepionych zostanie ponad 330 tys.
Zapowiedział jednocześnie, że
od przyszłego tygodnia będzie powoli zmniejszana liczba szczepionek odkładanych w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych. Obecnie z przeznaczeniem na drugą dawkę trafia tam połowa dostarczanych do Polski dawek.
Dworczyk: Przekroczyliśmy 400 tys. zaszczepionych osób w Polsce
Szef KPRM przyznał, że
model odkładania połowy szczepionek w magazynach jest bardziej konserwatywny, ale, jak ocenił, jest on w pierwszym okresie szczepień bezpieczniejszy dla pacjenta, bo ma on gwarancję, że dostanie drugą dawkę".
– Widzimy, że system zaczął działać i wszystkie procesy zaczęły normalnie funkcjonować, więc od przyszłego tygodnia będziemy to powoli troszkę zmieniać, zmniejszając ten +bufor+, który miał liczyć 50 proc. – powiedział Michał Dworczyk.
Od piątku zapisy na szczepienia dla osób powyżej 80 lat
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że zgodnie z danymi głównego inspektora sanitarnego
do środy przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników administracji oświaty, z czego wyniki zna już 60 tys. przetestowanych. Wskazują one, że zakażenie koronawirusem wykryto u 2 proc. nauczycieli.
– Ci, którzy mają karonawirusa i będą musieli w związku z tym zostać w izolacji przez jakiś czas, będą zastąpieni przez innych nauczycieli – wyjaśnił Czarnek.
Poinformował, że w czwartek i piątek odbędą się kolejne testy. –
Nauczyciele poznają swoje wyniki ostatecznie już w ten weekend
– podkreślił.
Techniczne wsparcie dla nauczycieli. Rząd przygotował infolinię
Narodowy Program Szczepień
Szczepienia przeciw COVID-19 trwają od 27 grudnia ub.r., szczepione były osoby z grupy zero, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.
Od piątku 15 stycznia osoby powyżej 80 lat mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Do wyboru mają niemal 6 tys. przychodni, w których
od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia.
Zapisy na szczepienia
Do szczepienia
można się zapisywać na trzy sposoby - pierwszy to rejestracja przez Internetowe Konto Pacjenta, drugi to infolinia 989, a ostatni sposób to zapisywanie się bezpośrednio w punktach szczepień. Tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.
O zapoznanie się i zapisanie dat szczepień w swoim kalendarzu oraz poinformowanie o nich bliskich nam seniorów - zaapelował premier Mateusz Morawiecki. Do publikacji na Facebooku szef rządu dołączył zestaw grafik z informacjami na temat szczepień i rejestracji.
Żołnierze będą dowozić osoby starsze do punktów szczepień
Szef MON Mariusz Błaszczak zadeklarował w czwartek na Twitterze, że żołnierze będą dowozić osoby starsze do punktów szczepień, a wojskowi medycy, jeśli będzie taka konieczność, zaszczepią kombatantów w miejscach ich zamieszkania.
„Do Wojsk Obrony Terytorialnej dotarło już około 900 zgłoszeń od osób, które potrzebują wojskowej pomocy” – napisał Błaszczak.
Animacje dotyczące szczepień na ekranach LED w całym kraju