zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W Polsce wykonano 400 tys. szczepień; w czwartek ponad 40 tys.

08:55, 15.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter, Facebook

Do tej pory w Polsce wykonano 400 tys. szczepień, z tego w czwartek ponad 40 tys. Łącznie w tym tygodniu zaszczepionych zostanie ponad 250 tys. osób, a w przyszłym ponad 330 tys.


Podziel się:   Więcej

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w czwartek liczba szczepień przekroczyła 40 tys.

– Zdaje się, że w tym tygodniu osiągniemy cel - 250 tys. To duży postęp w stosunku do poprzedniego tygodnia. Przed nami rozpoczęcie akcji masowych szczepień. Liczby będą rosły – zapowiedział.

Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że w Polsce zaszczepiono ponad 400 tys. osób. Zaznaczył, że w przyszłym tygodniu zaszczepionych zostanie ponad 330 tys.

Zapowiedział jednocześnie, że od przyszłego tygodnia będzie powoli zmniejszana liczba szczepionek odkładanych w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych. Obecnie z przeznaczeniem na drugą dawkę trafia tam połowa dostarczanych do Polski dawek.


Dworczyk: Przekroczyliśmy 400 tys. zaszczepionych osób w Polsce
Szef KPRM przyznał, że model odkładania połowy szczepionek w magazynach jest bardziej konserwatywny, ale, jak ocenił, jest on w pierwszym okresie szczepień bezpieczniejszy dla pacjenta, bo ma on gwarancję, że dostanie drugą dawkę".

– Widzimy, że system zaczął działać i wszystkie procesy zaczęły normalnie funkcjonować, więc od przyszłego tygodnia będziemy to powoli troszkę zmieniać, zmniejszając ten +bufor+, który miał liczyć 50 proc. – powiedział Michał Dworczyk.Od piątku zapisy na szczepienia dla osób powyżej 80 lat
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że zgodnie z danymi głównego inspektora sanitarnego do środy przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników administracji oświaty, z czego wyniki zna już 60 tys. przetestowanych. Wskazują one, że zakażenie koronawirusem wykryto u 2 proc. nauczycieli.

– Ci, którzy mają karonawirusa i będą musieli w związku z tym zostać w izolacji przez jakiś czas, będą zastąpieni przez innych nauczycieli – wyjaśnił Czarnek.

Poinformował, że w czwartek i piątek odbędą się kolejne testy. – Nauczyciele poznają swoje wyniki ostatecznie już w ten weekend – podkreślił.


Techniczne wsparcie dla nauczycieli. Rząd przygotował infolinię

Narodowy Program Szczepień


Szczepienia przeciw COVID-19 trwają od 27 grudnia ub.r., szczepione były osoby z grupy zero, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

Od piątku 15 stycznia osoby powyżej 80 lat mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Do wyboru mają niemal 6 tys. przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia.

Zapisy na szczepienia


Do szczepienia można się zapisywać na trzy sposoby - pierwszy to rejestracja przez Internetowe Konto Pacjenta, drugi to infolinia 989, a ostatni sposób to zapisywanie się bezpośrednio w punktach szczepień. Tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

O zapoznanie się i zapisanie dat szczepień w swoim kalendarzu oraz poinformowanie o nich bliskich nam seniorów - zaapelował premier Mateusz Morawiecki. Do publikacji na Facebooku szef rządu dołączył zestaw grafik z informacjami na temat szczepień i rejestracji.

Żołnierze będą dowozić osoby starsze do punktów szczepień


Szef MON Mariusz Błaszczak zadeklarował w czwartek na Twitterze, że żołnierze będą dowozić osoby starsze do punktów szczepień, a wojskowi medycy, jeśli będzie taka konieczność, zaszczepią kombatantów w miejscach ich zamieszkania.

„Do Wojsk Obrony Terytorialnej dotarło już około 900 zgłoszeń od osób, które potrzebują wojskowej pomocy” – napisał Błaszczak.Animacje dotyczące szczepień na ekranach LED w całym kraju