zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W przyszłym tygodniu możliwe spotkanie prezydenta z Pawłem Kukizem. Wśród tematów m.in. sędziowie pokoju

20:11, 26.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Poprosiłem o spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, możliwe że dojdzie do niego w przyszłym tygodniu – powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Termin spotkania będzie ustalony po powrocie prezydenta z USA – informuje KPRP. Rozmowa ma dotyczyć sędziów pokoju i obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.


Podziel się:   Więcej

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot powiedział, że Kukiz poprosił o spotkanie z prezydentem w przyszłym tygodniu. Pytany, czy wiadomo już czy i kiedy odbędzie się ta rozmowa, odparł: „Pan prezydent jest w Nowym Jorku, natychmiast jak wyląduje, będę z nim o tym rozmawiał”.

Głównym tematem rozmów, jak przekazał Kukiz, ma być temat skierowania do Sejmu projektu ustawy o sędziach pokoju, którą opracowuje zespół powołany przy prezydencie pod przewodnictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, współautora białej księgi dla Kukiz'15 ws. sędziów pokoju.

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo.

Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.


„Na jesieni do parlamentu mogą trafić projekty ustaw, które wprowadzają sędziów pokoju”
Drugim ważnym tematem, o którym chce rozmawiać z prezydentem Kukiz, jest zmiana ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej i w związku z tym chciałby, aby na spotkaniu był także Rafał Górski z inicjatywy „Obywatele decydują”.


Prezydent: Nie wykluczam zmiany konstytucji w kontekście wprowadzenia sędziów pokoju
Poprosimy prezydenta, aby z jego kancelarii wyszedł ten projekt – powiedział.

– Chcemy, aby w ustawie zapisać możliwość zdigitalizować zbierania podpisów. Obecnie przy RODO zebranie 100 tysięcy podpisów jest bardzo trudne – dodał Kukiz.


„Powołanie zespołu ds. sędziów pokoju to kolejny krok w reformie systemu sprawiedliwości”

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
22-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych