zaloguj się
Dostępność

 
header("X-php: 103");
Strona główna » Aktualności

W Sejmie drugie czytanie reformy kodeksu karnego dot. pedofilii

13:15, 16.05.2019;   autor: msies;   źródło: IAR

W czwartek po godz. 13.00 w Sejmie rozpoczęło się drugie czytanie projektu nowelizacji reformującego prawo karne, w tym m. in. zaostrzającego kary za pedofilię. Głosowanie nad projektem zmian w Kodeksie karnym - prawdopodobnie jeszcze w czwartek wieczorem.


Podziel się:   Więcej

Komisja ustawodawcza, która zajmowała się projektem zmian w Kodeksie karnym w środę wieczorem przez około cztery godziny, wprowadziła do niego poprawki.

W sprawie przeprowadzenia drugiego czytania został zgłoszony sprzeciw, dlatego zdecydował o tym w głosowaniu cały Sejm.

Po godz. 13 Sejm zdecydował o uzupełnieniu porządku obrad o drugie czytaniu projektu. W ramach debaty przewidziano pięciominutowe wystąpienia dla klubów i kół.


Premier w Sejmie: apeluję żeby głosować za zaostrzeniem kar w sprawie pedofilii
Debata nad nowelizacją Kk

W środę Sejm debatował nad rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który przewiduje zaostrzenie kar, w tym m.in. za przestępstwa związane z pedofilią. Projekt trafił do komisji ustawodawczej, która przejęła go z kilkoma poprawkami i skierowała go do drugiego czytania.

Obszerny projekt reformy Kodeksu karnego został przyjęty przez rząd we wtorek i jeszcze tego samego dnia trafił do Sejmu. Jak wskazał resort, celem reformy jest „wzmocnienie ochrony prawnokarnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawne jak życie i zdrowie człowieka, wolność seksualna czy własność”.Sejmowa debata ws. zmian w Kodeksie karnym dot. m.in. pedofilii
Propozycje zmian

Główne propozycje zmian w obszarze walki z pedofilią przedstawione w projekcie zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany przewidują również likwidację kar w zawieszeniu dla pedofilów, a ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16 roku życia, a nie jak dziś do 15. Ponadto w „rejestrze pedofilów” zostanie ujawniony zawód skazanych.

Pozostałe zmiany w projekcie Kodeksu karnego zakładają też m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Resort zaproponował wyeliminowanie kary 25 lat pozbawienia wolności, stanowiącej odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę tej kary 1 miesiąc.

Sejm: spór o odwołanie Piotrowicza z funkcji szefa komisji sprawiedliwości

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych