zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W Sejmie m.in. o wotum nieufności wobec min. Jacka Sasina

10:21, 28.05.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejm, który w czwartek po godz. 10 wznowił obrady, przeprowadzi drugie czytanie projektu zmiany swego regulaminu, która ma umożliwić powołanie przedstawicieli Sejmu do komisji ds. zwalczania pedofilii. Izba ma też zająć się wnioskiem o wotum nieufności wobec wicepremiera Jacka Sasina.


Podziel się:   Więcej

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 ma być organem "niezależnym od innych organów władzy państwowej" i składać się siedmiu członków - trzech powołanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jednego powołanego przez Senat również większością trzech piątych głosów oraz po jednym członku powołanym przez: premiera, prezydenta i Rzecznika Praw Dziecka.

Swoich przedstawicieli do komisji powołali już prezydent, premier i Rzecznik Praw Dziecka, by mógł to uczynić również Sejm, muszą zostać wpisane do regulaminu izby zasady na jakich ma to zrobić.

Premier: Rząd zdecydował o powołaniu komisji ds. badania problemu pedofilii
Powołanie komisji śledczej ws. GetBack S.A.

W głosowaniach posłowie mają zdecydować m.in. w sprawie wprowadzenia do porządku obrad pierwszego czytania poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej GetBack S.A. Posłowie zdecydują też, czy wysłuchają informacja szefa MS na temat wdrażania zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Komisja finansów powołała podkomisję ds. afery GetBack
Wotum nieufności wobec Jacka Sasina
Na wieczór zaplanowane jest rozpatrzenie wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra aktywów państwowych Jacka Sasina złożonego przez Koalicję Obywatelską. Wnioskodawcy wskazują, że działania podejmowane przez wicepremiera Jacka Sasina, w szczególności w zakresie organizacji wyborów prezydenta, doprowadziły do "absolutnego chaosu wyborczego, konstytucyjnego i demokratycznego w Polsce".

Sejmowa komisja skarbu negatywnie o wniosku o odwołanie Sasina
Tarcza antykryzysowa 4.0

Posłowie być może przeprowadzą drugie czytanie rządowego projektu tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0, który przewiduje m.in. wprowadzenie dopłat do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji przez koronawirusa. Chodzi o pożyczki udzielane przez banki na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom (kredyty obrotowe odnawialne i nieodnawialne). W projekcie czytamy, że ma być to blisko 570 mln zł (295 mln zł w 2020 r. i 270 mln zł w 2021 r.). Według rządu powinno to wygenerować kredyty o wartości ok. 32 mld zł.

W nocy z środy na czwartek na wznowionym posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych, posłowie zaproponowali szereg poprawek do rządowego projektu tzw. tarczy 4.0. Wśród nich znalazły się poprawki zgłoszone przez posła PiS Wiesława Jańczyka dotyczące zagadnień ochrony konkurencji i konsumentów polegające na umożliwieniu prezesowi UOKiK pozyskanie danych z KAS, które pozwolą identyfikować podmioty generujące zatory płatnicze.

Emilewicz w Sejmie: Tarcza 4.0 nie narusza niezależności samorządu terytorialnego

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
23-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych