zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W Sejmie m.in. rządowy projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym

09:11, 17.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Sejm wznowił w piątek obrady. W ostatnim dniu posiedzenia posłowie rozpatrzą m.in. rządowy projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022 r. na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko.


Podziel się:   Więcej

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny.

Rząd szacuje, że w 2022 r. wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci, a kolejne 110 tys. otrzyma dofinansowanie na pobyt w żłobku lub klubie dziecięcym.

Zmiany zapowiadane w programie Polski Ład


Posłowie zajmą się też projektem noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Chodzi o zmiany zapowiadane w programie Polski Ład. Projekt przewiduje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł oraz zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej zarówno w odniesieniu do osób pracujących na etatach jak i przedsiębiorców.Morawiecki: Rząd przyjął projekty zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu

Rządowy projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym


W porządku obrad jest też rządowy projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego.

To kolejny projekt związany z Polskim Ładem; zakłada, że kredytem bez wkładu własnego ma być mieszkaniowy kredyt hipoteczny spełniający warunki określone w ustawie i udzielany przez banki przystępujące do programu na podstawie umowy zawartej z BGK.

Państwo, za pośrednictwem BGK, będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, w związku z urodzeniem się dziecka. To tzw. spłata rodzinna – będzie to 20 tys. zł w przypadku, gdy powiększenie gospodarstwa domowego dotyczy drugiego dziecka w rodzinie i 60 tys. zł w przypadku trzeciego lub kolejnych dzieci.

Kredyt ma być udzielany na minimum 15 lat. Ma być udzielany tylko w polskiej walucie, a osoby zaciągające tego rodzaju kredyt nie mogą posiadać własnego lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego.


Premier: Polski Ład to program sprawiedliwy, skierowany także dla polskiej klasy średniej

Projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego


Posłowie rozpatrzą też projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, który zakłada wydłużenie do końca 2023 r. możliwość przekazywania kopalń do spółki restrukturyzacyjnej oraz ich likwidacji ze środków budżetowych przez kolejne cztery lata, do końca 2027 r.

Nowela przedłuża też regulacje dotyczące osłon dla górników.


Rząd omówi projekt nowelizacji ustawy górniczej

Nowela ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe


Wieczorem posłowie będą głosować m.in. nad poprawkami Senatu do kilku ustaw, w tym do noweli ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe; zapoznają się też ze sprawozdaniem z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2020 r.


PiS złożył projekt noweli ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze funkcje państwowe

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych