zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W Sejmie m.in. ustawy o zwalczaniu Covid-19 i ochronie zwierząt

08:53, 16.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Dzisiaj Sejm rozpocznie dwudniowe posiedzenie; posłowie mają przeprowadzić drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.


Podziel się:   Więcej

W projekcie znalazł się przepis, iż „nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID–19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione”.

Projekt ustawy o ochronie zwierząt

Sejm ma też zająć się projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS. Projekt, który został w piątek złożony w Sejmie, zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, dopuszcza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, wprowadza kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, zabrania trzymania psów na łańcuchach oraz zakłada utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA. Sejm rozpatrzy także złożony w grudniu ub.r. projekt KO, który przewiduje m.in. wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach oraz zapewnienie godnej egzystencji zwierzętom wycofanym ze służby (np. psom policyjnym).

Klub KO zgłosi poprawki do projektu ws. ochrony zwierząt
Nowelizacja ustawy budżetowej na 2020 r.

W czwartek po południu posłowie zajmą się rządowym projektem nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2020, który zakłada m.in., że deficyt wyniesie 109,3 mld zł. Projekt trafił do Sejmu pod koniec sierpnia. Rząd podkreślał, że nowelizacja dostosowuje budżet państwa na 2020 r. do sytuacji związanej z wybuchem pandemii COVID–19. Według projektu w 2020 r. dochody budżetu państwa będą niższe od zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2020 r. o 36,7 mld zł i wyniosą 398,7 mld zł. Wydatki budżetu państwa zostały zaplanowane na 508,0 mld zł, co oznacza, że będą one wyższe o 72,7 mld zł od przewidzianych w ustawie budżetowej na 2020 r.
Przeciwdziałanie skutkom Covid-19

Posłowie rozpatrzą także projekt zmian niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno–gospodarczym skutkom COVID–19, który zakłada odroczenie powrotu stawek VAT do wysokości 22 proc. i 7 proc. oraz dofinansowanie inwestycji transportowych.

Powołanie prezesa UKE

W porządku obrad Sejmu jest też głosowanie nad powołaniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na początku sierpnia sejmowa Komisja Cyfryzacji zarekomendowała izbie powołanie na to stanowiska Jacka Oko.

Fundusz Medyczny

Sejm zajmie się prawdopodobnie także prezydenckim projektem ustawy o Funduszu Medycznym, który Andrzej Duda złożył pod koniec czerwca. Fundusz Medyczny to państwowy fundusz celowy.

Ratyfikacja umowy Polska - USA

Sejm zajmie się też rządowym projektem ustawy o ratyfikacji Umowy między rządem RP a rządem USA o wzmocnionej współpracy obronnej, podpisanej w Warszawie 15 sierpnia bieżącego roku. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w obecności prezydenta Andrzeja Dudy podpisali ją sekretarz stanu USA Michael Pompeo oraz szef MON Mariusz Błaszczak.

Koszty obsługi Funduszu Medycznego - do 1 proc. jego przychodów

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");