zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W Sejmie m.in. wybór RPO i informacja o kopalni Turów

07:33, 15.06.2021;   autor: alune;   źródło: PAP, IAR, Twitter

Sejm zbierze się we wtorek na jednodniowym posiedzeniu. Posłowie mają m.in. wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich. W porządku obrad jest też informacja rządu w sprawie sytuacji w kopalni Turów.


Podziel się:   Więcej

Kandydatami na Rzecznika Praw Obywatelskich tym razem są: zgłoszona przez klub PiS senator niezależna Lidia Staroń (bezpartyjna) oraz prawnik, dr hab. Marcin Wiącek, popierany przez kluby KO, Lewicy i KP-PSL, koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz niektórych posłów Zjednoczonej Prawicy, m.in. lidera Porozumienia Jarosława Gowina i posła Zbigniewa Girzyńskiego.


Terlecki: 15 czerwca dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. wyboru RPO

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała w ubiegłym tygodniu kandydaturę senator Staroń, negatywnie – kandydaturę prof. Wiącka.

Wybór nowego RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła 5-letnia kadencja Adama Bodnara.


Nieoficjalnie: Solidarna Polska zagłosuje za kandydaturą senator Staroń na RPO


Premier o RPO: Jesteśmy coraz bliżej wypracowania konsensusu

Rząd przedstawi w Sejmie informacje nt. kopalni Turów


Posłowie mają też wysłuchać informacji rządu na temat wskazania przyczyn, skutków i konsekwencji nakazania przez Trybunał Sprawiedliwości UE natychmiastowego wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych. Po orzeczeniu TSUE polski rząd, politycy Zjednoczonej Prawicy oraz władze PGE oświadczyli, że wydobycie w kopalnie Turów nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.


We wtorek rząd przedstawi w Sejmie informacje nt. kopalni Turów

Drugie czytanie projektu ws. Nord Stream 2


W porządku obrad jest także przeprowadzenie drugiego czytania projektu ws. Nord Stream 2. W piątek posłowie komisji spraw zagranicznych jednogłośnie, przez aklamację, przyjęli projekt uchwały w którym wezwali Niemcy, inne kraje UE i NATO do zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2. Projekt powstał na bazie trzech zgłoszonych wcześniej projektów uchwał.


Sejmowa komisja przyjęła projekt uchwały wzywający do przerwania budowy Nord Stream 2

Sposób ustalania wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych


W głosowaniu Sejm ma rozstrzygnąć o losie poprawek Senatu do noweli ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.


Morawiecki: Wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia w kolejnych latach będzie znacząco wyższy

Projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług


Posłowie mają również przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług i innych ustaw, który ma uprościć rozliczenia VAT, chodzi o tzw. pakiet Slim VAT 2.


Pakiet VAT e-commerce. Komisja finansów przyjęła projekt wdrażający z poprawkami

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych