zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W Sejmie o karach za przestępstwa pedofilii i ochronie własności RP

08:48, 15.05.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Niewykluczone, że posłowie rozpatrzą rządowy projekt ws. zaostrzenia kar za pedofilię. W porządku obrad znajduje się rządowy projekt ustawy ws. odbudowy lokalnych połączeń autobusowych oraz projekt Kukiz'15 dotyczący ochrony własności RP przed roszczeniami wysuwanymi m.in. w związku z amerykańską ustawą 447.


Podziel się:   Więcej

We wtorek wieczorem szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin poinformował, że rząd skierował do Sejmu przyjęty tego dnia projekt ws. zaostrzenia kar za pedofilię „z taką intencją, aby Sejm jak najszybciej, już na jutrzejszym (środowym) posiedzeniu, rozpatrzył ten projekt”.

Obszerny projekt nowelizacji Kodeksu karnego, zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię do 30 lat. Najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów, a ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16 roku życia, a nie jak dziś do 15. Ponadto w „rejestrze pedofilów” zostanie ujawniony zawód skazanych.

„Każde zwyrodniałe przestępstwo na czele z pedofilią będzie jeszcze bardziej napiętnowane niż do tej pory”
Odbudowa lokalnych połączeń autobusowych

Sejm zajmie się też dziś projektem ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, zakładającym przywracanie lokalnych połączeń autobusowych, został zapowiedziany na lutowej konwencji PiS przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, jako jedna z propozycji tzw. nowej piątki PiS.

Odtwarzanie zlikwidowanych połączeń ma odbywać się we współpracy z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi. Przewidziane w projekcie dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych nie funkcjonujących od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem ustawy w życie oraz linii, na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po wejściu ustawy w życie.

Prezydent po filmie „Tylko nie mów nikomu”: Z pedofilią musimy walczyć bezwzględnie i wszędzie
Ochrony własności RP przed roszczeniami w związku z amerykańską ustawą 447

Posłowie rozpatrzą też projekt Kukiz'15 dotyczący ochrony własności RP przed roszczeniami wysuwanymi m.in. w związku z amerykańską ustawą 447. „Projekt ustawy anty–447 zakłada zakaz prowadzenia negocjacji na temat roszczeń do mienia bezspadkowego ofiar Holokaustu” – informował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

Wiceszef klubu Tomasz Rzymkowski podkreślił, że projekt zawiera trzy elementy: zakaz jakiegokolwiek dochodzenia roszczeń do mienia bezspadkowego w Polsce; kwestię informowania przez rząd polskiej opinii publicznej na temat osób fizycznych i prawnych, które z takimi roszczeniami do strony polskiej występują oraz kwestię surowego karania za złamanie zakazu dochodzenia roszczeń do mienia bezspadkowego.

Szczerski: nie ma podstaw, by dochodzić w Polsce roszczeń dot. mienia bezspadkowego

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych