zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W Sejmie o rządowym projekcie tarczy antykryzysowej

12:15, 27.03.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

W piątek po godz. 12 Sejm wznowił przerwane w czwartek obrady; pierwszy raz większość posłów będzie uczestniczyć w nim zdalnie. Izba zajmie się propozycją tzw. tarczy antykryzysowej - pakietem regulacji, przegotowanych przez rząd w celu łagodzenia skutków pandemii koronawirusa.


Podziel się:   Więcej

W czwartek Sejm przyjął zmiany w regulaminie izby, umożliwiające obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiana umożliwi przeprowadzenie obrad i głosowań zdalnie.

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty specustawy, ustawy o pomocy publicznej oraz nowelizacji ustawy o systemie instytucji rozwoju. Projektowane regulacje zawierają m.in. zwolnienie ze składek na ZUS przez 3 miesiące dla pracujących w mikrofirmach i samozatrudnionych, świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, świadczenie dla zatrudnionych na umowy zlecenia lub o dzieło, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i uelastycznienie czasu pracy.

Pakiet zawiera też rozwiązania finansowe, jak np. umożliwienie gminom odstąpienia od pobierania podatku od nieruchomości, przedłużenie bankowych kredytów obrotowych, gwarancje de minimis i dopłaty do odsetek z BGK, fundusze płynnościowe.

Rządowy projekt dot. zmian w ochronie zdrowia w związku z COVID-19 w Sejmie
Jak będą przebiegać obrady

Praca Sejmu ma odbywać się w sposób w dużej części analogiczny do obrad czwartkowych - posłowie zajmą miejsca w sali plenarnej i 11 salach na terenie Parlamentu. Jak dodał, w sali plenarnej pojawić się ma 42 posłów, czyli o jednego więcej niż w czwartek. Dodatkowe miejsce dostała Konfederacja (PiS 20 posłów, KO 12, Lewica 4, PSL 3, Konfederacja 2, niezrzeszony 1).

Ponadto w sali plenarnej będą przedstawiciele rządu, których reprezentacja będzie zmieniać się w czasie posiedzenia. Różnica w stosunku do obrad czwartkowych polegać będzie na sposobie głosowania - będzie się odbywało się w formie elektronicznej, a nie przez podnoszenie rąk.

Posłowie, którzy będą głosować w sali plenarnej, będą oddawać głos za pomocą karty, czyli klasycznie, natomiast ci którzy będą w 11 salach i poza Sejmem, będą głosować za pomocą tabletów.Będzie to system głosowania online. By z niego skorzystać, poseł będzie musiał zalogować się przez stronę internetową, gdzie będzie musiał wpisać swój login i hasło. W ten sposób dostanie dostęp do systemu.

Podczas obrad będą mogli zabrać głos także ci, którzy są np. w domu, łącząc się z salą obrad na zasadzie telekonferencji przez aplikację na poselskim telefonie komórkowym. Najpierw jednak będą musieli wyrazić chęć zgłoszenia się do dyskusji, a jak ten głos zostanie im przyznany, wypowiedzą się na zasadzie połączenia wideo.

Tak jak w czwartek transmisja z sali plenarnej i 11 pozostałych sal będzie się odbywać na stronie internetowej Sejmu i na sejmowym kanale w serwisie YouTube. Jeżeli ktoś będzie zabierał głos przez wideołącza, jego wypowiedź będzie widoczna na telebimie w sali plenarnej.

Sejm przyjął zmiany w Regulaminie Sejmu. Umożliwiają posłom głosowania zdalne

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
06-06-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych