zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

W Sejmie otwarto wystawę „Samuel Willenberg – bohater dwóch narodów”

20:10, 06.10.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Mając za przykład przebogate życie Samuela Willenberga pomyślmy o wszystkich ofiarach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, o wszystkich zmarnowanych, zaprzepaszczonych ludzkich jestestwach – mówił wiceszef MKiDN Jarosław Sellin na otwarciu wystawy „Samuel Willenberg – bohater dwóch narodów” w Sejmie.


Podziel się:   Więcej

Ekspozycja powstała w związku z przypadającymi w 2023 roku rocznicami: 100. rocznicą urodzin Samuela Willenberga – 16 lutego, 80. rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – 19 kwietnia i 80. rocznicą wybuchu zbrojnego buntu w Treblince – 2 sierpnia.

– Mając za przykład przebogate życie Samuela Willenberga pomyślmy o wszystkich ofiarach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, o wszystkich zmarnowanych, zaprzepaszczonych ludzkich jestestwach. (...) Nie dowiemy się już, jak bardzo zmarnowano potencjał rozwojowy, intelektualny, naukowy świata z tymi tysiącami unicestwionych ludzi – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas czwartkowego otwarcia wystawy.

Sellin przywołując słowa Samuela Willenberga: „Moje rzeźby, które zrobiłem, to dalszy ciąg mojego życia w Treblince. (...) Treblinka została się ze mną. Ja jestem w Treblince całe życie" podkreślił, że świadczą one o tym, iż doświadczenie "grozy niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady pozostawia w człowieku głębokie rany determinując jego życie”.

Wiceminister przypomniał, że za udział w kampanii wrześniowej, powstaniu w Treblince, a także walkę w polskich formacjach bojowych w Powstaniu Warszawskim Willenberg został uhonorowany m.in. Złotym Medalem Wojska Polskiego, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Sellin podziękował organizatorom za realizację wystawy, jak również możliwość jej prezentacji w gmachu Sejmu. Wyraził także podziękowanie dla rodziny Samuela Willenberga, która kontynuuje jego misję.

W inauguracji ekspozycji wzięła udział również wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), a także żona bohatera wystawy Ada-Krystyna Willenberg. – Nie spotkałam w życiu tak dobrego człowieka, takiego który jest otwarty na innych, mądry i spokojny. Nie mógł wprawdzie pewnych rzeczy zrozumieć, ale potrafił się z nimi pogodzić – powiedziała wicemarszałek Sejmu.

– Na wystawie poznają państwo Samuela Willenberga nie tylko jako niezwykłego człowieka, który pokazuje, czym jest człowieczeństwo, że trzeba być odważnym, uczciwym, niczego się nie bać i żyć zgodnie z własnymi zasadami, ale także wyjątkowego artystę i ojca rodziny – dodała Kidawa-Błońska.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
09-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych