zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W Sejmie pierwsze czytanie projektu ws. trzynastki dla emerytów

10:13, 03.04.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie rządowego projektu w sprawie świadczenia Emerytura plus. Projekt przewiduje, że w 2019 r. emeryci i renciści otrzymają jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto). W trakcie pierwszego czytania głos zabrał premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Na początku posiedzenia Sejm uczcił minutą ciszy pamięć zmarłych w marcu: senatora PO Wiesława Kiliana, zastępcy przewodniczącego senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, członka Komisji Obrony Narodowej, b. posła oraz byłego posła i byłego senatora prof. Józefa Bergiera.

Po rozpoczęciu obrad Sejm przystąpił do debaty nad projektem ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r.

Jeszcze w środę, o godz. 18. odbędzie się jego drugie czytanie. Dodatkową pomoc w postaci trzynastej emerytury dla każdego seniora zapowiedziano na lutowej konwencji PiS; propozycja ta wchodzi w skład tzw. „piątki plus” PiS.

Świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie.

Świadczenia mają być wypłacane wraz z majową emeryturą lub rentą. Jego kwota będzie wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym. Świadczenie nie będzie objęte egzekucją komorniczą. Świadczenie będzie przysługiwało 9,72 mln osób (ok. 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to ponad 10,7 mld zł.

Premier: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu Emerytura plus

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych