zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W Sejmie: podatek akcyzowy, ułatwienia w handlu dla rolników oraz ustawy o zgromadzeniach i ruchu drogowym

07:54, 28.10.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP

Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. W harmonogramie - m.in. projekt ustawy obywatelskiej o zakazie zgromadzeń promujących hasła LGBT.


Podziel się:   Więcej

Sejm, który dziś rozpoczyna dwudniowe posiedzenie, zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który przewiduje podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy. Zgodnie z projektem od 1 stycznia 2022 r. akcyza na alkohol wzrośnie o 10 proc., a w kolejnych pięciu latach będzie rosła co roku o 5 proc. Minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy.

Posłowie rozpatrzą także projekt ustawy autorstwa Kukiz'15 o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników. W pierwotnej wersji projekt zakładał, że gmina udostępniałaby w sobotę i niedzielę miejsca dla rolników, którzy chcą sprzedawać bezpośrednio swoje produkty. Komisja rolnictwa zaproponowała poprawki dotyczące zmiany dni, w których miałby się odbywać handel oraz terminu wejścia ustawy w życie. Posłowie zgłaszali wątpliwości co do wyznaczenia niedzieli jako dnia handlowego dla rolników.

Sejm rozpatrzy rządowy projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który zaostrza kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Projekt zakłada podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększenie wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. Usprawnione ma zostać uzyskiwanie renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Wieczorem odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zmian w Prawie o zgromadzeniach. Projekt zakłada, że celem zgromadzenia nie może być m.in.: kwestionowanie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, propagowanie rozszerzenia instytucji małżeństwa na osoby tej samej płci, propagowanie rozwiązań prawnych mających na celu uprzywilejowanie takich związków, propagowanie adopcji dzieci przez takie związki, propagowanie innej orientacji niż heteroseksualna, propagowanie płci jako bytu niezależnego od uwarunkowań biologicznych, a także promocji aktywności seksualnej nieletnich. Przedstawicielami Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej są Krzysztof Kasprzak i Kaja Godek z fundacji Życie i Rodzina.


Sejm zajmie się podwyżką akcyzy na alkohol oraz zaostrzeniem kar dla sprawców wykroczeń drogowych

Kalendarz transmisji

Listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
30-11-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych