zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W Senacie bez poprawek do nowelizacji ustawy o partiach politycznych

16:14, 23.07.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Senat w piątek nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o partiach politycznych, która zakłada wprowadzenie anonimizacji danych adresowych osób wskazanych w ewidencji partii politycznych.


Podziel się:   Więcej

Za nowelizacją - bez poprawek - opowiedziało się 98 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z ustawą o partiach politycznych, ewidencję, do której zgłasza się partię polityczną, prowadzi Sąd Okręgowy w Warszawie.

Ewidencja wraz z tekstami statutów partii politycznych jest jawna. Uchwalona nowelizacja stanowi, że jawne nie będą jednak informacje o adresach zamieszkania osób fizycznych figurujących w ewidencji.

Nowelizacja wprowadza też zapis wyliczający, że ewidencja zawiera: datę zgłoszenia partii do ewidencji; nazwę, skrót nazwy oraz adres siedziby partii; wzorzec symbolu graficznego partii; imiona, nazwiska i adresy zamieszkania osób wchodzących w skład organów uprawnionych w statucie do reprezentowania partii na zewnątrz oraz do zaciągania zobowiązań majątkowych; imiona, nazwiska i adresy zamieszkania osób zgłaszających partię do ewidencji; datę wydania orzeczenia w przedmiocie wpisu partii do ewidencji; datę, sygnaturę i sentencję orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego partii; wzmiankę o podjęciu przez partię uchwały o samorozwiązaniu oraz imię i nazwisko wyznaczonego likwidatora; datę wykreślenia partii z ewidencji.

Zgodnie z nowelą jawne informacje zawarte w ewidencji mają być udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej Sądu.


Sejm uchwalił anonimizację adresów w ewidencji partii politycznych

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych