zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W Senacie: informacja o Turowie i zmiany w ustawie o świadczeniach zdrowotnych

10:10, 28.10.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Drugi dzień obrad Senatu rozpoczął od informacji rządu w sprawie sytuacji powstałej po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Kopalni Turów. O przedstawienie tej informacji wnioskował wicemarszałek Michał Kamiński.


Podziel się:   Więcej

Senat ma jeszcze do rozpatrzenia ponad 20 punktów porządku obrad, wczoraj rozpatrzył sześć, w tym pięć nowych ustaw.

Dzisiaj senatorowie zajmą się zmianami w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt rządowy zakłada korzystanie z opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na podobnych zasadach jak przed wystąpieniem tego kraju z Unii Europejskiej. Ustawa przewiduje ponadto, że cudzoziemcy mogą być objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu wykonywania legalnej pracy w Polsce. Nowelizacja uprawnia ratowników medycznych do szczepienia przeciwko grypie osób dorosłych. Kwalifikować do tych szczepień będą mogły pielęgniarki, farmaceuci i felczerzy. Senat ma się też zająć nowelizacją Prawa o ruchu drogowym.

Po południu odbędą się głosowania.

Posłowie KO: Odpowiedzialność w sprawie kopalni Turów powinna być spersonalizowana
Do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osób prawnych i niektórych innych ustaw Senat wprowadził kilkadziesiąt poprawek, w tym vacatio legis do 1 stycznia 2023 roku. Ustawa wprowadza rozwiązania zapisane w programie Polski Ład: podwyższenie do 30 tysięcy zł kwoty wolnej od podatku podwyższenie do 120 tysięcy pierwszego progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 procent, powyżej niego rośnie do 32 procent. Ustawa zmienia zasady odliczania składki zdrowotnej, jej część przestanie podlegać odliczeniu. Dla osób o dochodach od 68 tysięcy 400 tys. zł do 133 tysięcy 600 złotych ustawa wprowadza tak zwaną ulgę dla klasy średniej, aby brak odliczenia składki zdrowotnej nie podwyższał ich progu podatkowego. Z tej ulgi będą mogli skorzystać zatrudnieni na etacie i przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych. Ustawa przewiduje też ulgę dla pracujących emerytów. Osoby, które osiągną wiek emerytalny, ale nadal będą pracować i nie pobierać emerytury, otrzymają dodatkowe odliczenie w kwocie 85 tys. zł, czyli nie będą płacić podatku od dochodów nieprzekraczających 115 tys. zł.

Pozostałe ustawy, które będą dzisiaj głosowane, tym o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, nowelizację ustawy o sporcie i o podatku od towarów i usług posłowie przyjęli bez poprawek.

Być może Senat zdąży rozpatrzeć dzisiaj też ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym oraz o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym a także zmiany w Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z tą ustawą wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religjnych, światopoglądowych czy filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego.


Polski Ład. Senatorowie zgłosili kolejne poprawki do ustaw podatkowych

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
05-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych