zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

W Senacie otwarto dwie wystawy o Związku Polaków w Niemczech

13:06, 05.10.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Kultywowanie polskości, naszych obyczajów, kultury jest ważne zawsze i wszędzie – i tu, w ojczyźnie, i tam, na obczyźnie – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W Senacie otwarto w środę dwie wystawy – „100–lecie utworzenia Związku Polaków w Niemczech” oraz „Spod znaku Rodła”.


Podziel się:   Więcej

Ekspozycje zostały przygotowane z okazji 100. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.

Marszałek Grodzki przypomniał, że „Senat opiekuje się Polonią na całym świecie, w tym oczywiście Polonią w Niemczech, polonią zgromadzoną w Związku Polaków, który to związek jest nieodłącznie związany ze znakiem Rodła, pięcioma prawdami Polaków”.

Kultywowanie polskości, naszych obyczajów, kultury jest ważne zawsze i wszędzie – i tu, w ojczyźnie, i tam, na obczyźnie – podkreślił marszałek Senatu. – Dlatego tym pokoleniom, które zwłaszcza w latach hitleryzmu, w latach 1932–1939 płaciły czasem cierpieniami, a nawet i życiem za to, że opowiadali się za Polską w pięciu dzielnicach Związku Polaków – powiedział. – To jest rzecz, o której musimy nie tylko pamiętać, ale i kultywować szacunek i wspominać ofiary tamtych dramatycznych chwil – podkreślił Tomasz Grodzki.

– Historia toczy się cały czas. Wytrwałość, konsekwencja, przekonanie i heroizm poprzednich pokoleń Polaków doprowadziły do tego, że Rzeczpospolita się odrodziła, istnieje, ma 20 milionów obywateli poza naszymi granicami, ale także, że Polska jest wielka i odgrywa swoja rolę w rodzinie narodów – powiedział podczas otwarcia wystawy marszałek Senatu.


Sejm uczcił minutą ciszy pamięć strażaka z OSP Balice, który zginął na służbie
Ekspozycja „Spod znaku Rodła” prezentuje wydarzenia związane z odzyskaniem i odbudową naszej państwowości poprzez historie polskich szkół na terenie ówczesnych Niemiec. Wystawa, przygotowana przy współpracy młodzieży z I LO w Bytomiu oraz I LO w Kwidzyniu, ukazuje historię powstania pierwszego polskiego gimnazjum na terenie Niemiec w 1932 r. oraz polskiego gimnazjum w Kwidzynie w 1937 r. Zorganizowana ona została z inicjatywy senatorów Haliny Biedy i Leszka Czarnobaja.

Senatorka Halina Bieda zaznaczyła, że „w życiu nie ma przypadków”. – To, że z senatorem Lechem Czarnobajem zasiadamy w tej kadencji i że oboje chodziliśmy do szkół spod znaku Rodła, przyszedł nam do głowy pomysł takiej wystawy. Potem jeszcze z Wielkopolską się dogadaliśmy, żeby to było wspólne przedsięwzięcie – wskazała. – Uważam, że tak jak Wisła łączy północ z południem Polski i wszystkie ziemie wokół, tak połączyła nas idea tych wystaw i wspólnego świętowania – dodała. Natomiast senator Leszek Czarnobaj podkreślił, że „historia jest nauczycielką przyszłości”. – Bez szanowania historii – rodziny i narodu – naród i rodzina ginie – zaznaczył.

Wystawa „100–lecie utworzenia Związku Polaków w Niemczech”


Z kolei wystawa „100–lecie utworzenia Związku Polaków w Niemczech” ma na celu upamiętnienie działalności kulturalnej, gospodarczej i politycznej Związku Polaków w Niemczech, który działał na rzecz ochrony interesów polskiej mniejszości narodowej zamieszkującej na ziemiach niemieckich. Wystawa prezentowana jest z inicjatywy senatorów Kazimierza Kleiny i Adama Szejnfelda.

– W czasie, kiedy się spotykamy, trwa wojna w Ukrainie. Jest zagrożenie, iż może się rozlać na Europę. Musimy pamiętać – tak jak i ci, którzy tworzyli Związek Polaków w Niemczech sto lat temu – że niepodległość, wolność, demokracja i praworządność nie są dane raz na zawsze – podkreślił podczas otwarcia wystaw senator Adam Szejnfeld.

Natomiast senator Kazimierz Kleina wskazał, że „każda wielka historia ma swój lokalny wymiar”.– „Można powiedzieć, że jeśli coś wielkiego działo się w historii, to ono było tylko wówczas, jeżeli ono było także w lokalnych, małych społecznościach – zaznaczył.

Związek Polaków w Niemczech


27 sierpnia 1922 r. w Berlinie odbył się zjazd przedstawicieli głównych organizacji skupiających polską społeczność w Niemczech. Tego dnia uchwalono statut organizacji znanej do dziś, jako Związek Polaków w Niemczech. Z inicjatywy ZPwN założono w 1933 r. w Berlinie Centralny Bank Spółdzielczości Polskiej, tzw. Bank Słowiański. Polacy organizowali także kooperatywy rolno–handlowe, spółdzielnie, szkoły, stowarzyszenia kulturalne, zespoły artystyczne, np. chóry oraz kluby sportowe. Członkowie ZPwN próbowali ochronić polskie dziedzictwo kulturowe w Niemczech.

Znakiem graficznym ZPwN stało się Rodło, symbolizujące bieg Wisły. Ideową podstawą działalności Związku jest „Pięć prawd Polaków” sformułowanych na pierwszym Kongresie Polaków w Niemczech w Berlinie w 1938 r.: 1. Jesteśmy Polakami 2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci 3. Polak Polakowi bratem! 4. Co dzień Polak narodowi służy 5. Polska jest matką naszą, nie wolno mówić o matce źle!


PE oddał hołd Elżbiecie II i uczcił jej pamięć minutą ciszy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
01-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych