zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Startuje Kongres 590. Wezmą w nim udział prezydent i premier

09:07, 05.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia; społeczeństwo; gospodarka; eksport i ekspansja gospodarcza oraz infrastruktura - to główne tematy rozpoczynającego się w środę dwudniowego Kongresu 590, na który zaplanowano kilkadziesiąt paneli i debat z udziałem m.in. ekspertów z różnych dziedzin.


Podziel się:   Więcej

Wiosenna edycja Kongresu 590 zorganizowana zostanie w Warszawie w formule hybrydowej przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa sanitarnego.

Wydarzenie otworzy wystąpienie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o godz. 9.30. Drugi dzień, czwartek, rozpocznie się wystąpieniem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, również o godz. 9.30.

5. edycja Kongresu 590 koncentruje się na pięciu obszarach tematycznych: bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia, społeczeństwo, gospodarka, eksport i ekspansja gospodarcza oraz infrastruktura. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele administracji publicznej, spółek skarbu państwa, agencji rządowych, prywatnych przedsiębiorstw, międzynarodowego biznesu, a także eksperci branżowi oraz naukowcy.

„Kongres 590 to wydarzenie, które skupia się na Polsce i narodowej gospodarce oraz stwarza możliwość dyskusji w gronie liderów z różnych branż i obszarów o ważnych dla naszego kraju sprawach. Doświadczenia roku 2020, które wywołały światowy kryzys gospodarczy, wymagają zrewidowania poglądów, zidentyfikowania zagrożeń i nowego spojrzenie na otaczający świat” – wskazują organizatorzy Kongresu 590.
Jak podają, w ciągu dwóch dni Kongresu 590 – 5 i 6 maja 2021 r. – jednocześnie na trzech scenach odbędzie się przeszło 50 paneli dyskusyjnych, w trakcie których poruszane będą zagadnienia takie jak: patriotyzm gospodarczy, bezpieczeństwo polskiego rynku medycznego, geopolityczne perspektywy dla Polski i świata, relacje Polski i Azji, rozwój branży kosmicznej w Polsce i świecie, Zielony Unijny Ład oraz dot. wielkich inwestycji infrastrukturalnych.

W obszarze gospodarki poruszane będą m.in. kwestie wpływu napięcia geopolitycznego na plany rozwojowe krajów obszaru Europy Środkowej, w szczególności Polski w kontekście kolejnych dekad. Tematem poruszanym w ramach debaty związanej z patriotyzmem gospodarczym będą działania podejmowane przez kluczowe spółki skarbu państwa (SSP), które mają istotny wpływ na bieżącą politykę gospodarczą. O megainwestycjach, fuzjach i przejęciach rozmawiać będą m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna Wojciech Dąbrowski oraz prezes PZU Beata Kozłowska–Chyła.

Na temat wyzwań związanych z klimatem i ochroną środowiska będą rozmawiać m.in. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, prezes Banku Ochrony Środowiska Wojciech Hann, wiceprezes Tauron Polska Energia Marek Wadowski.

Tematem jednego z paneli będą inwestycje spółek Grupy PKP, które prowadzą obecnie działania na szeroką skalę, inwestując m.in. w modernizacje dworców kolejowych, zakup i modernizację taboru oraz infrastrukturę, a także realizując projekty deweloperskie.
W obszarze gospodarki poruszane będą m.in. kwestie wpływu napięcia geopolitycznego na plany rozwojowe krajów Europy Środkowej, w szczególności Polski, w kontekście kolejnych dekad. Rozmawiać o tym będzie dr George Friedman – twórca dziedziny prognozowania geopolitycznego oraz autor wielu bestsellerów.

Gośćmi specjalnymi tegorocznej, 5. edycji wydarzenia będą m.in. politolog i futurolog dr George Friedman, ekspert do spraw geopolityki i geostrategii dr Jacek Bartosiak oraz ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych dr Parag Khanna.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Tegoroczny Kongres 590 odbywa się pod hasłem „Polska/świat startujemy!” w Renaissance Warsaw Airport Hotel w Warszawie. Obiekt należy do Polskiego Holdingu Hotelowego.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
08-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych