zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W UE dyskutowany jest temat odpłatnego przekazania patentów na szczepionki

14:23, 25.02.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Na agendzie unijnej dyskutowany jest temat uregulowania odpłatnego przekazania patentów na szczepionki przeciwko COVID-19; w kilku państwach UE taka produkcja mogłaby się odbywać, gdyby doszło do właściwej współpracy i odpowiednich regulacji prawnych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu został zapytany w czwartek na konferencji prasowej, czy planowane jest przygotowywanie wspólnego stanowiska państw Grupy Wyszehradzkiej, aby Komisja Europejska bardziej naciskała na producentów szczepionek przeciwko COVID-19. W czwartek po południu rozpocznie się wideoszczyt UE poświęcony m.in. procesowi szczepień przeciw COVID-19.

Müller przypomniał, że na ten temat szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej razem z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem rozmawiali w minionym tygodniu podczas szczytu V4 w Krakowie.

– To jest właściwie główny temat na agendzie unijnej w tej chwili. Polska proponuje, aby - po pierwsze - skorzystać z mechanizmów związanych z możliwością ograniczenia eksportu z teren UE szczepionek, w przypadku, gdy nie są realizowane kontrakty podpisane przez KE - mówił Müller.

Obecne szczepionki „wystarczające do zahamowania epidemii koronawirusa”
 
 
 
...
 
– Druga rzecz - wydaje się jeszcze ważniejsza - to stworzenie systemu, który pozwalałby na to, aby w sposób samodzielny UE była wystarczalna jeżeli chodzi o możliwości produkcyjne szczepień. Tutaj na agendzie unijnej jest m.in. dyskutowany temat związany z kwestią np. pewnego uregulowania konieczności przekazania patentów w zakresie szczepień, odpłatnie, ale w taki sposób, aby również inne firmy mogły produkować szczepionki w tym trudnym czasie - podkreślił.

Rzecznik rządu zaznaczył, że nie może być tak, że konkretne firmy w sposób monopolistyczny ograniczają możliwości produkcyjne, bo same nie mają wystarczających zasobów. Podkreślił, że UE jest na tyle dużym organizmem gospodarczym i ma ogromne doświadczenie, jeśli chodzi o badania naukowe, że „spokojnie w kilku państwach europejskich taka produkcja mogłaby się odbywać, gdyby doszło do właściwej współpracy i odpowiednych regulacji prawnych w tym zakresie na terenie UE”.

Dla kogo, które szczepionki? Rada Medyczna przedstawiła swoje rekomendacje

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych