zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

W Warszawie uczczono pamięć zdobywców Nordwache

20:57, 03.08.2020;   autor: msies;   źródło: IAR

W Warszawie przy zbiegu ulic Chłodnej i Żelaznej uczczono pamięć Powstańców Warszawskich, którzy zdobyli ufortyfikowany posterunek żandarmerii Nordwache. Był to jeden z największych sukcesów pierwszych dni Powstania Warszawskiego, udało się uwolnić jeńców oraz zdobyć broń i amunicję.


Podziel się:   Więcej

W 76. rocznicę zdobycia Nordwache wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska powiedziała, że Powstańcy Warszawscy są dla nas wzorem prawdziwego patriotyzmu. – Ten patriotyzm jest wystawiany na poważne próby. Nie możemy godzić się na profanacje symboli. Symboli za które ginęli powstańcy – powiedziała wicemarszałek Sejmu.

Od 9 lat w ramach obchodów 76 rocznicy zdobycia Nordwache organizowane były spotkania, koncerty oraz rekonstrukcje historyczne. W tym roku plany te pokrzyżował koronawirus. – Mamy szczególny czas, który nas ograniczył. Nie będzie apelu pamięci, koncertu i rekonstrukcji – powiedziała Małgorzata Gosiewska.

Tegoroczne uroczystości ograniczyły się do krótkich wystąpień, odmówienia modlitwy oraz złożenia wieńców w miejscu w którym znajdował się niemiecki posterunek. Listy do zebranych skierowali między innymi premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier minister kultury Piotr Gliński.

„Spotykamy się w miejscu, gdzie 76 lat temu polscy żołnierze walczący w Powstaniu Warszawskim, odnieśli jedno z ważniejszych zwycięstw. Trzeciego dnia zrywu oddziały batalionu »Chrobry I« pod dowództwem kapitana Gustawa Billewicza „Sosny” przypuściły szturm na posterunek niemieckiej żandarmerii. Plan się powiódł - Powstańcy uwolnili kilkudziesięciu więźniów, zdobyli broń i amunicję potrzebne w dalszej walce” – przypomniał premier Mateusz Morawiecki w swoim piśmie.
Wcześniej, w ramach obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wicemarszałek Małgorzata Gosiewska złożyła wieniec w miejscu pamięci o uczestnikach powstania na skwerze Zgrupowania Armii Krajowej „Chrobry II” przy ul. Chmielnej w Warszawie.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych