zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Waldemar Buda i Grzegorz Puda pełnomocnikami rządu

19:05, 23.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda został pełnomocnikiem rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego, a wiceminister Grzegorz Puda - pełnomocnikiem rządu ds. organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. w Katowicach.


Podziel się:   Więcej

– Wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda został pełnomocnikiem rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego. Z kolei powołany w połowie lipca wiceminister Grzegorz Puda objął funkcję pełnomocnika rządu do spraw organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku w Katowicach. Będzie też nadzorował wykorzystanie funduszy unijnych na największe inwestycje infrastrukturalne - powiedział szef MIiR Jerzy Kwieciński.

Wskazał, że obaj wiceministrowie zajmą się „tematami trudnymi, ale szlaki mają już przetarte”. – Minister Buda będzie miał zadanie rozkręcenia partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. To jeden ze sposobów finansowania inwestycji, na który będziemy stawiać w najbliższych latach – powiedział minister.

„Marsz Niepodległości jest niebezpieczny dla liberalizmu europejskiego”
Przypomniał, że rząd w zeszłym roku przeprowadził zmiany w ustawie o partnerstwie publiczno–prywatnym (PPP). – W tej chwili czas na bardziej dynamiczne działania i to właśnie będzie głównym zadaniem pana wiceministra. Zależy nam na tym, żeby więcej projektów w Polsce było realizowanych w formule partnerstwa PPP. Chcielibyśmy, żeby do końca 2020 r. uruchomić 100 nowych projektów, umów PPP. Chcielibyśmy, żeby mniej więcej 10 proc. z tych projektów czy dokładnie 10 proc. były to projekty przygotowane przez administrację centralną. Do tej pory w administracji centralnej z tym było nie najlepiej – tłumaczył Kwieciński.

Działania MIiR na rzecz PPP mają doprowadzić do tego, że w ramach tych zawartych 100 nowych umów PPP, wartość inwestycji realizowanych w formule PPP wyniesie co najmniej 5 procent nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym, 40 procent postępowań – rządowych i samorządowych – będzie kończyć się sukcesem. „Liczymy tutaj bardzo na pana ministra Waldemara Budę, żeby PPP w Polsce nabrało właściwego blasku i żeby znacząco wzmocnić działania na rzecz PPP” – podkreślił Kwieciński.
27 mld euro unijnych funduszy w rękach nowego pełnomocnika

Kwieciński poinformował, że wiceminister Puda przejmie obowiązki po Małgorzacie Zielińskiej, która została członkiem zarządu PKP.

– Wiceminister Puda będzie zarządzał Programem Infrastruktura i Środowisko, czyli ponad 27 miliardami euro unijnych funduszy na największe inwestycje infrastrukturalne, energetyczne i ekologiczne, w tym specjalną pulą pieniędzy na walkę ze smogiem na Śląsku. Ponadto, jako pełnomocnik rządu do spraw organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku w Katowicach, w najbliższych miesiącach będzie negocjował z jedną z agend ONZ – UN Habitat. Rozmowy są konieczne, bo trzeba doprecyzować i podzielić obowiązki przy organizacji forum – tłumaczył Kwieciński.

Przypomniał, że Światowe Forum Miejskie po raz pierwszy odbędzie się w mieście Europy Środkowej. Jego zdaniem to prestiż dla Polski. ONZ – jak wskazał – drugi raz doceniło potencjał i możliwości Katowic – w grudniu zeszłego roku miasto było gospodarzem Szczytu Klimatycznego.

Premier gratuluje Katowicom - gospodarzowi Forum Miejskiego w 2022 roku

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych