zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Wąsik: Do połowy września powstanie zapora elektroniczna

10:58, 30.06.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Do połowy września powstanie zapora elektroniczna. Będzie ona stanowiła uzupełnienie zapory inżynieryjnej na granicy polsko-białoruskiej – poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.


Podziel się:   Więcej

– Chciałbym wyrazić przekonanie, że do połowy września będziemy mieli także zaporę elektroniczną – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąski podczas konferencji prasowej w Kuźnicy.

Wyjaśnił, że na specjalnych słupach zostaną umieszczone kamery, kamery termowizyjne, czujniki ruchu, „oraz różnego typu elektronika, która będzie wspierała naszych strażników granicznych".

– Jestem przekonany, że firma Elektrotim wywiąże się doskonale ze swego zadania. Jest to firma, która ma w tym zakresie doświadczenie – oznajmił.

Wąsik podziękował za zaangażowanie zastępcy komendanta głównego SG gen. Wioletcie Gorzkowskiej i oraz Markowi Chodkiewiczowi, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie koncepcji oraz umów dotyczących budowy zapory.

Podkreślił, że panele, które tworzą zaporę zostały wykonane przez spółki skarbu państwa, przez konsorcjum Węglokoks-Polimex-Mostostal. – Zostały wykonane w terminie i w cenie, która została ustalona i nie zmieniona pomimo kryzysu – wskazał.

Podziękował również pozostałym wykonawcom.

Zapewnił, że budowa była prowadzona przy pełnej transparentności i jawności.

Według podpisanej umowy bariera elektroniczna będzie miała długość 202 km i obejmie zasięgiem działania wszystkie odcinki budowanej zapory fizycznej, a także część wód granicznych.

W czwartek kończą się prace przy budowie bariery fizycznej na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy. Powodem budowy zapory w postaci pięciometrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem żyletkowym była presja migracyjna wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.


Premier: Pierwszym akordem wojny na Ukrainie był atak Łukaszenki na polską granicę z Białorusią
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych