zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wąsik: Należy wytłumaczyć, dlaczego do wizyty NIK na Białorusi doszło akurat w grudniu

21:05, 24.01.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Należy wytłumaczyć, dlaczego do wizyty NIK na Białorusi doszło akurat w grudniu; trzeba być ślepym i głuchym, żeby nie wiedzieć, jakie były stosunki polsko–białoruskie – mówił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Pytał także o oficjalne, a także nieformalne kontakty delegacji NIK ze stroną białoruską.


Podziel się:   Więcej

Połączone komisje spraw zagranicznych i kontroli państwowej zebrały się w poniedziałek po południu, by wysłuchać stanowiska prezesa NIK Mariana Banasia w sprawie grudniowej wizyty delegacji NIK na Białorusi.

W posiedzeniu wziął udział m.in wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. W swoim wystąpieniu stwierdził, że „należy dokładnie wytłumaczyć, dlaczego do tej wizyty doszło akurat wtedy”. – Wszyscy widzieliśmy w mediach, jaka sytuacja była na granicy jesienią. Widzieliśmy próby ataku na naszą granicę, atakowanie funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji, żołnierzy Wojska Polskiego – mówił.

– Uważam, że ta wizyta jest po prostu karygodna – oświadczył. – Trzeba być ślepym i głuchym, żeby nie wiedzieć, jakie były stosunki polsko–białoruskie – ocenił.

Wiceminister pytał, czy w wizycie „wzięli w ogóle udział kontrolerzy”. – Pan Haber, wedle mojej najlepszej wiedzy, w tym czasie nie był kontrolerem. (...)Pan Jakub Banaś (syn szefa NIK Mariana Banasia) – chyba też nie jest kontrolerem. Jaką funkcję pełnił podczas tej wizyty? Jaką funkcję w ogóle pełni w NIK? Mówi się o tym, że jest to szara eminencja w NIK, osoba która dużo może. Mówimy nepotyzmie? Syn prezesa NIK wyjeżdża na Białoruś Alaksandra Łukaszenki – w jakim celu? Jakie ma zadania? Jakie instrukcje – pytał.

Odniósł się również do kwestii kontroli NIK budowy zapory na granicy polsko–białoruskiej. – W ostatni piątek media donosiły o rzekomo rażącej kontroli NIK dotyczącej zapory na granicy polsko–białoruskiej, że ta zapora będzie miała fatalne skutki. Czy ta opinia NIK, te wnioski mają związki z tą wizytą? – powiedział.

Wąsik pytał także o kwestię oficjalnych, a także nieformalnych kontaktów delegacji NIK ze stroną białoruską. – Jaką miały agendę, jaki przebieg? Czy spotkaliście się ze stroną białoruską w sposób nieformalny – choćby wieczorem, po oficjalnym spotkaniu? Kto był uczestnikiem tego spotkania po stronie białoruskiej? Czy wy wiecie dokładnie, kto tam był? – pytał przedstawicieli NIK.

– To są pytania, na które opinia publiczna musi poznać odpowiedź – dodał.


Wawrzyk: Wizyta NIK na Białorusi była sprzeczna z interesami Polski

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych