zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Wassermann: prace komisji śledczej ds. Amber Gold ruszą we wrześniu

10:46, 19.07.2016;   autor: akune;   źródło: PAP

– Materiał dotyczący sprawy Amber Gold jest na tyle obszerny, że merytoryczne prace komisji śledczej do zbadania tej afery ruszą dopiero we wrześniu – poinformowała we wtorek posłanka PiS Małgorzata Wassermann, która ma przewodniczyć sejmowej komisji śledczej.


Podziel się:   Więcej

We wtorek przed południem sprawą powołania sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold zajęła się sejmowa Komisja Ustawodawcza – pierwsze czytanie projektu odpowiedniej uchwały odbyło się 6 lipca. Po południu na forum Sejmu ma odbyć się drugie czytanie projektu uchwały. Głosowanie, w którym posłowie podejmą decyzję ws. powołania tej komisji śledczej odbędzie się prawdopodobnie we wtorek wieczorem.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Wassermann wyraziła nadzieję, że jeszcze we wtorek dojdzie do powołania komisji śledczej. Po tym, gdy Sejm zdecyduje ws. powołania komisji śledczej, kluby będą miały termin - określony przez Prezydium Sejmu - na zgłoszenie kandydatów na członków komisji. Następnie Sejm wybierze skład osobowy komisji.

Wassermann powiedziała, że kiedy będzie już znany skład komisji, zwróci się do poszczególnych instytucji o odpowiednią dokumentację dotyczącą sprawy Amber Gold.

– Po tym jak ta dokumentacja wpłynie, wyobrażam sobie, że członkowie komisji będą mieć czas na zapoznanie się z treścią tych dokumentów i zaczniemy podejmować decyzje, co do tego jakie osoby będziemy wzywać (przed komisję) – powiedziała posłanka PiS.


Sejm ma powołać komisję śledczą ws. Amber Gold

Kiedy ruszą prace komisji?

– Wszystko na to wskazuje, że merytorycznie jesteśmy w stanie ruszyć (z pracami komisji – red.) dopiero we wrześniu – oceniła Wassermann. Zastrzega przy tym, że „nie znaczy to, że osoby, które będą powołane w skład komisji nie będą mogły zapoznawać się wcześniej z informacjami powszechnie dostępnymi na dzień dzisiejszy”.

Wassermann przyznała, że część posiedzeń komisji śledczej będzie zamknięta dla mediów. – Na pewno część posiedzeń będzie z wyłączeniem jawności, co się bierze z tego, że część materiału jest klauzulowana i to jest naturalne, że w tym zakresie posiedzenia muszą odbywać się przy drzwiach zamkniętych – stwierdziła.

Kto stanie przed komisją?

Posłanka PiS zaznaczyła jednocześnie, że przewodniczący Rady Europejskiej i b. premier Donald Tusk „na pewno nie będzie pierwszą osobą”, którą przesłucha komisja. – Nigdy, w żadnej swojej wypowiedzi, nie powiedziałam, że Donald Tusk będzie jedną z pierwszych lub pierwszą osobą przesłuchaną przez komisję – podkreśliła Wassermann.

Dodała, że członkowie komisji wspólnie zdecydują, „jaka instytucja będzie badana jako pierwsza”. – Na pewno najpierw będą badane dokumenty z tej instytucji, a potem osoby, które wtedy podejmowały w tej instytucji decyzje. Taki będzie model naszej pracy – powiedziała.


Będzie komisja śledcza do zbadania afery Amber Gold?
 
 
 
...
 
Ilu członków będzie liczyć komisja?

Dopytywana przez dziennikarzy, ilu członków ma liczyć komisja, Wassermann stwierdziła, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Ustawodawczej. – Doświadczenie moje kilkumiesięczne w parlamencie uczy, że czym mniejszy skład, tym większa szansa na merytoryczną pracę – dodała.

W projekcie uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold, którą złożył PiS, zapisano, że komisja ma liczyć dziewięciu członków – oznaczałoby to, że przedstawicieli w komisji nie miałyby kluby Nowoczesnej i PSL.

PiS zapowiadał później, że zaproponuje, by komisja śledcza liczyła 11 posłów reprezentujących wszystkie kluby – w takiej sytuacji klub PiS miałby sześciu przedstawicieli, PO – dwóch, a Kukiz'15, Nowoczesna i PSL – po jednym pośle.

Ostatecznie jednak Komisja Ustawodawcza odrzuciła we wtorek poprawkę zgłoszoną przez PO, by skład komisji liczył 11 osób. Tym samym opowiedziała się za 9-osobowym składem, Wassermann powiedziała dziennikarzom, że każdy klub będzie miał swego przedstawiciela w komisji.


Sejm o komisji śledczej dot. Amberd Gold. Pierwsze czytanie projektu uchwały
Kto w składzie komisji?

Wassermann była też pytana, czy na obecnym posiedzeniu Sejmu (rozpoczęło się we wtorek i potrwa do piątku) posłowie wybiorą skład komisji śledczej. W jej ocenie jest „spora szansa”, by w najbliższy piątek w bloku głosowań przyjąć uchwałę dotyczącą składu komisji śledczej.

Przyszła szefowa sejmowej komisji śledczej powiedziała, że kiedy będzie już znany skład komisji, zwróci się do poszczególnych instytucji o odpowiednią dokumentację dotyczącą sprawy Amber Gold.

– Po tym jak ta dokumentacja wpłynie, wyobrażam sobie, że członkowie komisji będą mieć czas na zapoznanie się z treścią tych dokumentów i zaczniemy podejmować decyzje, co do tego jakie osoby będziemy wzywać (przed komisję) – powiedziała posłanka PiS.


Posłowie zgodni. Powstanie sejmowa komisja śledcza ws. Amber Gold
Tysiące oszukanych klientów

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku – które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. KNF złożyła doniesienie do prokuratury, która po miesiącu odmówiła wszczęcia śledztwa, nie dopatrując się w działalności firmy znamion przestępstwa.

W maju 2012 r. Bank Gospodarki Żywnościowej zawiadomił ABW o podejrzeniu „prania pieniędzy” przez Amber Gold. W połowie czerwca zawiadomienie to ABW przekazała Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku.

Głośno o Amber Gold zrobiło się w lipcu 2012 r., kiedy kłopoty finansowe zaczęły mieć linie lotnicze OLT Express, których właścicielem była Amber Gold – zawieszono wówczas wszystkie rejsy regularne przewoźnika, a po jakimś czasie spółka poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze.

13 sierpnia 2012 r. Amber Gold ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Pierwszy zarzut oszustwa znacznej wartości wraz z wnioskiem o areszt wobec szefa Amber Gold Marcina P. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła pod koniec sierpnia 2012 r. Od 21 marca przed gdańskim sądem trwa proces b. prezesa Amber Gold Marcina P. i jego żony Katarzyny P.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych