zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wątek lotniczy w sprawie Amber Gold. Kalendarium przesłuchań komisji śledczej

20:57, 13.03.2017;   autor: msies;   źródło: PAP

Przesłuchanie Michała Tuska przed sejmową komisją śledczą ds Amber Gold wyznaczono na 21 czerwca - wynika z nowego harmonogramu przesłuchań, do którego dotarła PAP. Na 23 maja zaplanowano przesłuchanie b. ministra transportu Sławomira Nowaka.


Podziel się:   Więcej

W minionym tygodniu komisja śledcza, która bada sprawę Amber Gold zdecydowała, że od kwietnia rozpoczną się przesłuchania świadków związanych z tzw. wątkiem lotniczym w działalności Amber Gold.

W połowie 2011 r. Amber Gold przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych OLT Jet Air, a pod koniec 2011 r. liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express, pod którą działały linie OLT Expres Regional (z siedzibą w Gdańsku) oraz OLT Express Poland (z siedzibą w Warszawie). Linie OLT Express rozpoczęły działalność 1 kwietnia 2012 r. Upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. W połowie sierpnia 2012 r. upadłość ogłosiła spółka Amber Gold.

Później okazało się m.in., że ze spółką OLT Express współpracował pracujący w Porcie Lotniczym w Gdańsku syn ówczesnego premiera Donalda Tuska, Michał Tusk, który miał się zajmować obsługą prasową linii OLT Express i analizą ruchu lotniczego z Gdańska.


Tusk w cieniu Tuska. Kim jest Michał, syn byłego premiera?
Rola M. Tuska „jest specyficzna”

Na posiedzeniu komisji śledczej, podczas którego zdecydowano o wezwaniu na przesłuchanie Michała Tuska, szefowa komisji Małgorzata Wassermann powiedziała m.in. że jest to świadek, który istotnie przewija się w materiałach. – Nikt nie ocenia jego roli, a wręcz przeciwnie, uważam, że wskazany jest daleko posunięty umiar, właśnie dlatego, że jego rola jest specyficzna – mówiła. – Rzadko zdarza się, aby syn premiera pracował w tak skandalicznej firmie, przekręciarskiej i to jest fakt – dodała przewodnicząca komisji śledczej.

Z kolei poseł PO Krzysztof Brejza stwierdził wówczas, że złożenie wniosku o przesłuchanie Michała Tuska i – jak mówił – „takie siłowe próbowanie uwikłania Michała Tuska w prace” komisji śledczej, związane jest z tym, że posiedzenie komisji odbywało się w przeddzień szczytu UE i decyzji, czy Donald Tusk będzie sprawował kolejną kadencję funkcję szefa Rady Europejskiej.


Syn D. Tuska zostanie przesłuchany przez sejmową komisję śledczą ds. Amber Gold

Kalendarium przesłuchań przez komisję ds. Amber Gold

Oprócz Michała Tuska, który ma być przesłuchany 21 czerwca komisja zaplanowała przesłuchania kilkunastu innych świadków związanych z tzw. wątkiem lotniczym Amber Gold.

Z harmonogramu przesłuchań wynika, że 4 kwietnia o godz. 10 komisja śledcza przesłucha b. zastępcę dyrektor Departamentu Rynku Transportu Lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Annę Kolmas. Tego samego dnia po południu zeznawać ma jej ówczesna przełożona Sylwia Ciszewska.

Dzień później – 5 kwietnia – o godz. 10 przed komisją śledczą stanąć ma b. wiceprezes ds. Transportu Lotniczego ULC Zbigniew Mączka. Z kolei 5 kwietnia po południu zeznawać ma b. naczelnik Wydziału Lotniczej Działalności Gospodarczej ULC Grzegorz Gaweł.

Kolejne posiedzenie komisji śledczej zaplanowano na 9 maja i wówczas stanie przed nią b. naczelnik Wydziału Strategii i Analiz Finansowo – Ekonomicznych ULC Katarzyna Mętrak–Wacięga. Tego samego dnia po południu zeznawać ma dyrektor Departamentu Operacyjno–Lotniczego ULC Albert Ortyl.

Dzień później – 10 maja – zeznawać ma Grzegorz Kruszyński, który do 17 lutego 2012 r. pełnił funkcję prezesa ULC. Z kolei po południu przed komisją stanąć ma jego następca Tomasz Kądziołka.

Z kolei 23 maja o godz. 10 zaplanowano przesłuchanie b. ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka. Tego samego dnia po południu zeznawać ma prokurator prokuratury rejonowej delegowany do prokuratury okręgowej w Warszawie Wojciech Łuniewski.

Dzień później, 24 maja o godz. 10 ma rozpocząć się przesłuchanie b. właściciela i prezesa JET AIR Krzysztofa Wicherka. Po południu tego dnia komisja śledcza ma przesłuchać b. dyrektora zarządzającego OLT Express Jarosława Frankowskiego.

Kolejne przesłuchania mają się odbyć 6 czerwca. O godz. 10 przed komisją stanąć ma b. prezes OLT Express Poland Jacek Łyczba. Z kolei o godz. 14 zaplanowane jest przesłuchanie b. członka zarządu OLT Express Poland Rafała Orłowskiego.

Z kolei 7 czerwca zeznawać ma b. prezes OLT Express Regional oraz OLT Express Poland Andrzej Dąbrowski. Po nim zeznania złożyć ma b. koordynator zespołu w Departamencie Restrukturyzacji i Pomocy Publicznej Ministerstwa Skarbu Państwa Aneta Mazek.

Komisja śledcza chce 20 czerwca przesłuchać też prezesa lotniska w Gdańsku Tomasza Kloskowskiego.