zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wawrzyk: Wizyta NIK na Białorusi była sprzeczna z interesami Polski

20:19, 24.01.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Grudniowa wizyta delegacji NIK na Białorusi była sprzeczna z interesami państwa polskiego – powiedział na posiedzeniu połączonych komisji wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Przeprosił zarazem za słowa z 17 grudnia, gdy mówił o „zdradzie państwa”.


Podziel się:   Więcej

Połączone komisje spraw zagranicznych i kontroli państwowej zajmują się w poniedziałek grudniową wizytą delegacji NIK na Białorusi. Szef NIK Marian Banaś wygłosił krótkie oświadczenie, a odpowiedzi na szczegółowe pytania o wizytę scedował na pracowników NIK, którzy byli na Białorusi. Później głos zabrał wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Przypominał, że po sfałszowaniu w sierpniu 2020 roku wyborów na Białorusi kraj ten nie jest traktowany jak normalne państwo. Mówił także, że Komitet Kontroli Państwowej (białoruski odpowiednik NIK – PAP) to nie jest niezależna instytucja białoruska, tylko podlega ona bezpośrednio Aleksandrowi Łukaszence. Szef tej organizacji, jak mówił, jest na liście sankcyjnej UE.

W tym kontekście wyjazd delegacji jakiejkolwiek instytucji reprezentującej państwo polskie na Białoruś stoi w sprzeczności z całą polską polityką zagraniczną, stanowi zaprzeczenie tego co Polska reprezentuje na arenie międzynarodowej" – powiedział Wawrzyk.

– Ta wizyta podważa autorytet RP, jest działaniem wbrew interesom państwa polskiego, bo pokazuje, że instytucje państwa polskiego, które z reżimem białoruskim chcą współpracować – dodał. br/>

Połączone komisje rozpoczęły obrady ws. informacji NIK o wizycie w Białorusi
–Jeżeli państwo polskie jest zdecydowanym orędownikiem tego, żeby nie uznawać pana Łukaszenki za prezydenta, jeżeli państwo polskie jest zwolennikiem tego, by Białoruś jest obejmowana kolejnymi pakietami sankcji, jeżeli państwo polskie wspiera opozycję białoruską, jakakolwiek współpraca z Białorusią i wizyta w tym kraju jest zaprzeczeniem tych elementów – mówił także wiceszef MSZ.

Nawiązał też do swoich słów z posiedzenia komisji 17 grudnia. – Zdrada państwa nie powinna paść, to jest z mojej strony zbyt daleko idące sformułowanie, ale ta wizyta była działaniem wbrew interesom państwa polskiego – zaznaczył. – Była, w moim przekonaniu, zdradą interesów państwa – dodał Wawrzyk.

Jego zdaniem nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tej wizyty i rozmów, niezależnie od tego, czego by te rozmowy dotyczyły.


Banaś: Szef MS finansował zadania niezwiązane z celami Funduszu Sprawiedliwości

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych