zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Ważne, że Porozumienie, jako część Zjednoczonej Prawicy, pozostaje w rządzie”

18:04, 06.04.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Jarosław Gowin podjął się zbudowania większości wokół swojej propozycji zmiany konstytucji, której nie udało się zbudować, stąd decyzja o jego dymisji – powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Według niego, bardzo ważne jest, że Porozumienie pozostaje w rządzie.


Podziel się:   Więcej

Wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oświadczył w poniedziałek, że podaje się do dymisji z obu pełnionych dotychczas funkcji. Zaznaczył jednak, że jego ugrupowanie, Porozumienie, pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy. Na funkcję wicepremiera rekomendował minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

Spychalski pytany w poniedziałek w Polskim Radiu 24 jak w pałacu prezydenckim odbierana jest decyzja Gowina ocenił, że na pewno jako decyzja odpowiedzialna. – Dlatego, że z jednej strony Gowin, który wyszedł z pewną inicjatywą zmiany konstytucji, inicjatywą – według niego – rozwiązania sytuacji, którą mamy, podjął się także zbudowania większości wokół tej decyzji, tej swojej propozycji. Tej większości nie udało mu się zbudować i stąd też taka decyzja pana Gowina – powiedział rzecznik prezydenta.

Natomiast – jak dodał – „bardzo ważne jest to, że Porozumienie, jako część Zjednoczonej Prawicy, pozostaje w rządzie”. – I rząd jest cały czas rządem stabilnym, większościowym, takim, który może podejmować takie bardzo trudne decyzje, które są cały czas przecież przed nami – podkreślił Spychalski.

Wicepremier Jarosław Gowin: Podaję się do dymisji
Powodem podania się do dymisji przez Gowina było jego przekonanie, że wybory prezydenckie - ze względu na zagrożenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce - nie powinny odbyć się 10 maja oraz odrzucenie przez PiS jego propozycji, aby wprowadzić trzymiesięczne vacatio legis w przypadku ustawy poświęconej wyborom prezydenckim, której projekt złożył PiS. Według Gowina takie vacatio legis tej projektowanej ustawy, która ma m.in. stanowić, że głosowanie w najbliższych wyborach prezydenckich byłoby wyłącznie korespondencyjne, rozstrzygnęłoby o przełożeniu wyborów poza obecny termin.

Rzecznik prezydenta pytany, jaki wariant wyborów prezydenckich wchodzi teraz w grę i kiedy ewentualnie miałyby się one odbyć odparł, że na podstawie konstytucji marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła datę wyborów na 10 maja. – I w związku z tym, że taka decyzja została podjęta te wybory tego dnia muszą być przeprowadzone – podkreślił prezydencki minister.

Według niego, dla prezydenta najważniejsze jest teraz bezpieczeństwo, zdrowie i życie Polaków. – I przez ten pryzmat pan prezydent mówi także o wyborach, które są zaplanowane na 10 maja – powiedział Spychalski. – Każda formuła przeprowadzania wyborów, która jest formułą bezpieczną, ale zapewniającą także przymioty powszechności i tajności wyborów jest decyzją dobrą i ważną. Każda decyzja, która sprzyja zwiększaniu frekwencji także jest decyzją dobrą. Natomiast tutaj wszystko oczywiście jest w rękach posłów i senatorów, polskiego parlamentu – podkreślił rzecznik prezydenta.

Sejm nie wprowadził do porządku obrad projektu PiS ws głosowania korespondencyjnego

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
06-06-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych