zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Wdówik: Musimy pamiętać, że osoba z niepełnosprawnością nie jest żadnym podopiecznym

14:59, 02.12.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Niepełnosprawność nie jest tylko deficytem, który należy „przywrócić do jakiej takiej normalności”, ale jest „pewnym uwarunkowaniem, które może być przeszkodą, źródłem wykluczenia, ale też charakterystyką, która odpowiednio zaadaptowana przez zmiany środowiskowe przestaje mieć znaczenie” – powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.


Podziel się:   Więcej

Wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik wziął udział online w konferencji „Dostępność szansą na inkluzję społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych” na KUL w Lublinie.

– Musimy pamiętać, że osoba z niepełnosprawnością nie jest żadnym podopiecznym – podkreślił nawiązując do przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. – To nie jest dzień miłości dla niepełnosprawnych. To nie jest dzień pochylenia się i pogłaskania po główce naszych podopiecznych – powiedział.

– Mamy do czynienia z obywatelami, którzy przez wiele lat byli zmarginalizowani, ale ta sytuacja się zmienia w sposób nieodwracalny – stwierdził.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych dodał, że osoby z niepełnosprawnością chcą normalnie żyć, uczestniczyć w różnych procesach, od procesów wyborczych, poprzez rozrywkę, kulturę i zakupy.


Wdówik: W przyszłym tygodniu szczegółowo przedstawimy nowe programy
Zdaniem Wdówika Europa robi za mało, żeby obywatel z niepełnosprawnością były rzeczywistym uczestnikiem życia społecznego.Wdówik: W ciągu dwóch tygodni uruchomimy program tzw. wspomaganych społeczności mieszkaniowych
Prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz powiedział, że z powodów demograficznych ilość osób z niepełnosprawnością w wieku aktywności zawodowej zmniejsza się. – Około 28 proc. osób z niepełnosprawnością jest aktywnych zawodowo – podał.

Jak poinformował prorektor KUL ks. prof. Mirosław Sitarz, aktualnie na uczelni studiuje 200 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, 57 osób z niepełnosprawnością to pracownicy uczelni.

Organizatorami konferencji „Dostępność szansą na inkluzję społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych” sa PFRON i KUL.


Nowe zasady dostępności dla osób z niepełnosprawnościami w projekcie ustawy

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
28-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych