zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wdówik: Zwiększyliśmy środki na realizację opieki wytchnieniowej i usług asystenta osobistego

15:33, 25.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Ze względu na wnioskowane zapotrzebowanie zwiększyliśmy wysokość planowanej kwoty przeznaczonej na realizację programów „Opieka wytchnieniowa” i „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2021 – poinformował wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.


Podziel się:   Więcej

Paweł Wdówik podsumował wyniki naboru wniosków w ramach dwóch programów dla samorządów – „Opieki wytchnieniowej” oraz „Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej” edycja 2021. Źródłem finansowania programów jest Fundusz Solidarnościowy.

Program „Opieka wytchnieniowa”


– Ze względu na wysoką wartość wniosków na środki finansowe przekazaną przez Wojewodów zwiększyliśmy wysokość planowanej kwoty przeznaczonej na realizację programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021 z 50 mln zł do 60,3 mln zł. Do udziału w programie zgłosiło się 699 gmin lub powiatów ze wszystkich 16 województw, a łączna kwota rekomendowanego dofinansowania wynosi dokładnie 60 269 520,23 zł – poinformował Wdówik.


Premier: Rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami


Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej


Dodał, że z uwagi na wnioskowane zapotrzebowanie również w przypadku programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2021 zwiększono wysokość planowanej kwoty z 80 mln zł do 144 mln zł.

– Zależy nam, by te usługi były jak najszerzej dostępne i każdy, kto tego potrzebuje, mógł z nich korzystać - niezależnie od miejsca zamieszkania. Do udziału w programie zgłosiło się 751 gmin lub powiatów także ze wszystkich województw, a łączna kwota dofinansowania wynosi 143 966 899,29 zł – przekazał wiceminister rodziny.


„Jesteśmy zdeterminowani, by zmieniać sytuację osób z niepełnosprawnościami”

Zainteresowanie programami rośnie


Wdówik zaznaczył, że to znacznie większe nakłady niż w roku poprzednim. Kwota przyznanego dofinansowania w ramach programu "Opieka wytchnieniowa" edycja 2020 wyniosła 28,5 mln zł, z kolei w ramach programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - 79,6 mln zł.

– Cieszy nas, że zainteresowanie programami rośnie, dzięki nim możemy wspólnie poprawiać jakość życia osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich, a to jeden z naszych priorytetów – podkreślił Wdówik.


Wdówik: Osoby z niepełnosprawnościami chcą uczestniczyć we wszystkich wymiarach życia
Program dotyczący usług asystenta osobistego adresowany jest do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Takie osoby będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej np. pomoc w wyjściu, powrocie oraz w dojazdach np. na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne lub do ośrodków kultury,

Z kolei program „Opieki wytchnieniowej" adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, w tym dziećmi. Program jest realizowany w trzech formach: świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego, pobytu całodobowego oraz poprzez zapewnienie możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego), a także wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.


Senat za poprawkami do ustawy o finansowaniu 13. emerytur z Funduszu Solidarnościowego

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych