zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„We wrześniu projektu ustawy ws. Izby Dyscyplinarnej SN raczej nie będzie”

16:07, 23.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Projektu ustawy ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego raczej we wrześniu nie będzie, bo wymaga korekt legislacyjnych. Chcemy podejść szerzej, tzn. wykonać ruchy usprawniające funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

- Na ten problem chciałbym, żebyśmy spojrzeli kompleksowo; taka jest decyzja kierunkowa, że chcemy nieco szerzej podejść do reformy, to znaczy też wykonać ruchy usprawniające funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - powiedział rzecznik rządu pytany podczas briefingu prasowego o projekt ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, który miał trafić we wrześniu do Sejmu.

Müller poinformował, że jednym z „ruchów usprawniających” będzie też „kwestia związana z oceną funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej”. Przyznał, że w ocenie rządu, izba ta „nie działała wystarczająco efektywnie”.

- Chcielibyśmy ten temat zamknąć w tym roku. Natomiast prace nad projektami w tej chwili trwają. Faktycznie one miały być nieco szybciej, natomiast w tej chwili jeszcze nie są na tyle zaawansowane, żebyśmy wychodzili z projektem - poinformował.

- Raczej we wrześniu tego projektu nie będzie - powiedział.

Dopytywany, dlaczego, skoro minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewniał, iż w jego resorcie „kompleksowe zmiany” są od dawna przygotowane, rzecznik rządu przyznał, że „teraz trzeba ten projekt dostosować, jeżeli chodzi o kwestie prawne związane ze stanem prawnym, który się zmienił w międzyczasie”.


Rzecznik rządu: Funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej mogłoby być lepsze
- Bo każdy projekt ustawowy, który jest przygotowany np. pół roku temu, czy rok temu, wymaga siłą rzeczy korekt legislacyjnych, bo w międzyczasie zmieniły się inne projekty ustaw. I tam też Ministerstwo Sprawiedliwości - o ile mnie pamięć nie myli - miało wielowariantowe rozwiązania, w związku z tym musi też zapaść decyzja polityczna, którym wariantem zmian legislacyjnych ostatecznie idziemy - powiedział.

- Dlatego nie dam gwarancji, że taka decyzja ostatecznie zapadnie do końca września - wskazał.

Komisja Europejska poinformowała niedawno, że zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji TSUE z 14 lipca ws. zawieszenia postępowań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów. KE rozpoczęła też wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE za niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE z 15 lipca stwierdzającego, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.

KE wskazała, że po przeanalizowaniu odpowiedzi władz polskich z 16 sierpnia uważa, że Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu Trybunału z 14 lipca - nadal stosuje się przepisy, których dotyczy postanowienie, a w odniesieniu do wyroku TSUE z 15 lipca Komisja uważa, że Polska nie podjęła niezbędnych środków w celu jego wdrożenia. „Polska poinformowała o zamiarze zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej w jej obecnym kształcie, nie podając jednak dalszych szczegółów” - wskazano w komunikacie.


Grodzki o decyzji TSUE: Polska powinna się do niej zastosować
Premier Mateusz Morawiecki w niedawnym wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” powiedział, że ma wrażenie, „że KE błędnie zrozumiała naszą odpowiedź” z 16 sierpnia. „Po pierwsze, większość parlamentarna chce rozwiązać ID w tej formie, w jakiej funkcjonuje teraz. W Polsce obowiązuje trójpodział władzy, czyli rząd i Sejm nie mają wpływu na sprawy, które już się toczą przed ID. I tego KE zdaje się nie rozumieć. Była też druga część odpowiedzi: przytoczenie faktów o zarządzeniach I prezes Sądu Najwyższego i prezesa ID o zawieszeniu części spraw. Ale jeśli jakaś jest już przez sędziego rozpatrywana, to nawet I prezes SN nie może zmusić go do przerwania postępowania, bo w Polsce obowiązuje niezawisłość sędziowska” - mówił premier.

Morawiecki zapytany został też o to, jakie rozwiązania zawrze projekt ustawy odpowiadający na wątpliwości KE. „Ta ustawa została przygotowana już osiem, dziewięć miesięcy temu i była analizowana przez rząd. Tam są rozwiązania, które w inny sposób tworzą przestrzeń do oceny odpowiedzialności zawodowej sędziów” - poinformował.

Projekt dotyczący Izby Dyscyplinarnej SN zapowiadał w sierpniu także wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP.


Kempa: Nie przyjmujemy orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN
W początkach sierpnia I prezes SN Małgorzata Manowska wydała zarządzenia, na mocy których nowe sprawy dyscyplinarne sędziów oraz sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów trafiają do sekretariatu I prezesa SN. Natomiast o biegu spraw, które są już w Izbie Dyscyplinarnej, decyduje jej prezes lub skład sędziowski, jeśli zostały już przydzielone poszczególnym sędziom. Zarządzenia wydano po lipcowych orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości UE.

Prezes Manowska zaapelowała kilka dni temu ponownie do władz o pilne podjęcie stosownych działań ustawodawczych, które są konieczne „w celu likwidacji tego wielkiego konfliktu wokół wymiaru sprawiedliwości”.

„Wstrzymałam działalność Izby Dyscyplinarnej SN - częściowo, bo nie mogę naruszać niezawisłości sędziowskiej, aresztować akt, czy zamknąć sędziego w pokoju, by nie orzekał - po to, aby można było opracować jakieś zmiany legislacyjne, dać politykom czas na porozumienie się” - przypomniała I prezes SN w niedzielnym wywiadzie dla PAP. Dodała, że zapewne takie spodziewane zmiany legislacyjne nie zadowolą wszystkich, gdyż „ekstremistów one nigdy nie zadowolą, ale przynajmniej przywrócą spokój w wymiarze sprawiedliwości”.


Rząd do KE: Będzie kontynuacja reformy sądownictwa

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych