zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

We wtorek debata w PE ws. zatrzymania Aleksieja Nawalnego

16:02, 18.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

We wtorek Parlament Europejski będzie debatował na temat zatrzymania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w Moskwie. Głosowanie nad ewentualną rezolucją może odbyć się w czwartek.


Podziel się:   Więcej

„Z inicjatywy grupy Europejskiej Partii Ludowej Parlament Europejski będzie we wtorek debatował na temat zatrzymania Nawalnego. Po debacie będzie rezolucja” – informuje na swoim profilu na Twitterze EPL w poniedziałek. Równolegle informację tę potwierdziło biuro prasowe europarlamentu. Głosowanie nad rezolucją może odbyć się w czwartek.

Również w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej ds. relacji międzynarodowych Peter Stano oznajmił, że stosunki między UE a Kremlem nie mogą być zredukowane do sprawy Nawalnego. Zaapelował ponownie o uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty i skrytykował upolitycznienie władzy sądowniczej w Rosji.

Wcześniej zatrzymanie Nawalnego potępiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W niedzielę do uwolnienia go wezwali także przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Opozycjonista został zatrzymany w niedzielę, niespełna godzinę po tym, gdy samolot rosyjskich linii lotniczych Pobieda, lecący z Berlina, wylądował na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Gdy Nawalny przechodził kontrolę paszportową, podeszli do niego policjanci, którzy zażądali, by poszedł z nimi. Odmówili wyjaśnienia, czy jest zatrzymany. Policjanci nie pozwolili, by Nawalnemu towarzyszyła adwokat Olga Michajłowa, która razem z nim przyleciała z Berlina. Rosyjskie służby więzienne podały, że Nawalny był ścigany listem gończym. Sąd zdecydował w poniedziałek, że opozycjonista pozostanie w areszcie do 15 lutego.

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych