zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji. Ślubowanie senatorów i wybór marszałka Izby

16:33, 12.11.2019;   autor: akune, msies;   źródło: PAP, IAR

Senat zebrał się we wtorek o godz. 16.00 na inauguracyjnym posiedzeniu, podczas którego senatorowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie też marszałek Izby. Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie i powołał marszałka seniora Senatu.


Podziel się:   Więcej

Pierwsze posiedzenie Senatu poprzedziło złożenie przez prezydenta Andrzeja Dudę i byłych marszałków Izby kwiatów na parterze pod tablicą upamiętniającą senatorów II Rzeczypospolitej pomordowanych, poległych, zaginionych i zmarłych w latach II wojny światowej i powojennym okresie represji.

Zgodnie z regulaminem Senatu pierwsze posiedzenie otworzył prezydent Andrzej Duda i powołał na przewodniczącego najstarszego wiekiem senatora. Decyzją prezydenta marszałkiem seniorem Senatu została Barbara Borys-Damięcka (Koalicja Obywatelska).

Prezydent w swoim wystąpieniu podziękował „18,5 milionom rodaków, którzy poszli do urn i oddali swój głos w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu, tworząc frekwencję, jakiej nie widzieliśmy od 1989 roku”.

Zaznaczył, że dla niego – jako prezydenta – „to wielka satysfakcja, ponieważ zależy mu na tym, aby demokracja w Polsce się umacniała, obywatelskość była coraz większa, wraz ze świadomością, że warto brać sprawy w swoje ręce, bo głos ma znaczenie".

– Ta frekwencja daje bardzo poważną legitymację, aby tu prowadzić dyskusję na temat polskich spraw z podniesiona głową – powiedział prezydent.


Antoni Macierewicz i Barbara Borys-Damięcka wyznaczeni na marszałków seniorów
 
 
 
...
 
Borys-Damięcka: mamy dziś wielką szansę na dokonanie zmian

Głos zabrała również marszałek senior Barbara Borys-Damięcka. Na wstępie podziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za powierzenie jej funkcji marszałka seniora Senatu. Dziękowała też Polakom, m.in. mieszkającym poza granicami kraju, za udział w wyborach 13 października i „udzielenie nam tego mandatu”.

Borys-Damięcka zwróciła uwagę, że Senat najczęściej określany jest jako izba zadumy i refleksji. – Przez wiele osób jest postrzegany jako organ służący li tylko do zatwierdzania tego, co nadejdzie z Sejmu. Bez własnego stanowiska, w krótkim niedającym do dywagacji czasie przyjmującym ustalenia sejmowej opcji większościowej rządzących – mówiła.

Jak zaznaczyła, jeśli tak było, to „nie znaczy, że tak musi być dalej”. — I my mamy dziś wielką szansę na dokonanie zmian, lepsze procedowanie, rzetelniejsze i uczciwsze proobywatelskie i zgodne z prawem - wskazała Borys-Damięcka.

Praca ponad podziałami „niech stanie się faktem, a nie pustym frazesem”

Marszałek senior zwróciła uwagę, że w regulaminie Senatu znajduje się stwierdzenie, że senatorowie pełnią wolny mandat senatorski oraz, że senatorowie w swojej działalności kierują się dobrem narodu i własnym sumieniem.

– Ta dziesiąta kadencja daje szansę i możliwość wszystkim senatorom zrealizowania tych szczytnych celów, bo nie wolno nam zapominać z czyjego wyboru znaleźliśmy się w tych lawach. To nie partie, rząd czy ślepy traf nas wybrał. Wybrali nas obywatele miast, miasteczek, wsi, osiedli, gmin i to są nasi przełożeni, którzy nam zaufali – mówiła Borys-Damięcka.

Jak dodała praca ponad podziałami „niech stanie się faktem, a nie pustym frazesem”. – Ta kadencja daje nam taką szansę - mówiła.

Apelowała też, aby nie powielać „złych nawyków” z poprzedniej kadencji Senatu. Wskazała tu m.in. na pośpiech, brak rzetelnej debaty, wrzutki ustaw w ostatniej chwili, brak ekspertyz czy brak wysłuchań obywatelskich.

W tym kontekście zwróciła uwagę, że „Senat ma swoją moc”. – Może przeprowadzać swoje inicjatywy ustawodawcze, uchwały, wysłuchania publiczne, prowadzić wysłuchania publiczne, prowadzić solidną debatę – wyliczała.
List od Tokarczuk: „Przesyłam mnóstwo dobrej, jasnej energii naszemu Senatowi”

Marszałek senior dodała, że Senat powinien pełnić role edukacyjną. – Mocniej popularyzować kulturę w szerokim tego słowa znaczeniu – mówiła.

Borys-Damięcka odnosząc się do roli kultury w życiu społecznym apelowała, by zadbać o to by była ona „wolna, niezależna, nieujarzmiona i szeroko dostępna”. – Pokochajmy naszych twórców, a przynajmniej ich polubmy, bo przynoszą chlubę naszemu narodowi i sławią Polskę na świecie - stwierdziła.

Marszałek senior poinformowała, że na inaugurujące posiedzenie chciała zaprosić noblistkę Olgę Tokarczuk. Ta jednak – jak dodała – nie mogła się pojawić ze względu na swoje zobowiązania. Borys-Damięcka odczytała treść SMS-a, jaki otrzymała od Tokarczuk, który kończyły słowa: „Przesyłam mnóstwo dobrej, jasnej energii naszemu Senatowi”.

– I tej dobrej, jasnej energii życzę całej naszej izbie na nadchodzące cztery lata – podsumowała Borys-Damięcka.
Po wystąpieniu prezydenta senatorzy nowej kadencji złożyli przysięgi. Następnie marszałek-senior Barbara Borys-Damięcka zarządziła przerwę, które potrwa do ok. 17.20. W tym czasie senatorzy mają zgłosić kandydatury na marszałków. Do zgłoszenia kandydata potrzeba poparcia min. 10 senatorów.

Wybór marszałka Senatu

Po uroczystym ślubowaniu następuje wybór marszałka Senatu. Zgodnie z Regulaminem Senatu, izba wybiera marszałka spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów w głosowaniu jawnym – czyli inaczej niż w ubiegłych kadencjach.

Zmiana została wprowadzona w 2018 r. po tym, jak Izba nie wyraziła zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała prokuratura i co rekomendowały władze PiS. Senat przyjął wówczas uchwałę dotyczącą zmian w regulaminie Izby, uchylającą zapisy dot. tajności głosowania w sprawach personalnych. Zmiany wprowadziły też jawność głosowań dot. wyboru i odwołania marszałka oraz wicemarszałków Senatu.

Zgodnie z regulaminem, jeżeli w głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, przeprowadza się kolejne tury głosowania z kolejnym wyłączaniem kandydata, który uzyskał najmniejszą liczbę głosów. Przy równej liczbie głosów o wyłączeniu decyduje losowanie. Jeżeli w ostatniej turze głosowania żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, procedurę wyboru powtarza się.

Nowo wybrany marszałek Senatu przeprowadza przy pomocy sekretarzy pierwszego posiedzenia wybór wicemarszałków Senatu oraz sekretarzy Senatu. Izba wybiera nie więcej niż czterech wicemarszałków spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.

Dzięki tzw. paktowi senackiemu, opozycja zdobyła w drugiej izbie parlamentu 51 mandatów (43 ma KO, PSL trzy, a SLD dwa). W Senacie zasiądą także senatorowie, którzy startowali jako kandydaci niezależni - Lidia Staroń, Wadim Tyszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski i Stanisław Gawłowski. Trzej z nich są kojarzeni z opozycją. PiS ma w Senacie 48 przedstawicieli.

W piątek – po wcześniejszych rozmowach liderów PO, PSL i SLD – ogłoszono, że kandydatem na marszałka Senatu jest senator Koalicji Obywatelskiej Tomasz Grodzki, na wicemarszałka KO rekomendowała dotychczasowego wicemarszałka izby Bogdana Borusewicza, Lewica – Gabrielę Morawską-Stanecką, a PSL ma rekomendację ogłosić we wtorek po posiedzeniu swego klubu parlamentarnego. Kandydatem PiS na marszałka jest pełniący dotąd funkcje marszałka Senatu Stanisław Karczewski; Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że marszałek powinien być z ich ugrupowania, bo mają największą liczbę senatorów.

Jako, że różnica między liczbą senatorów opozycji i PiS jest tak niewielka, to, kto ostatecznie zostanie wybrany marszałkiem Senatu nie jest przesądzone. Media informowały, że w ostatniej chwili prowadzone były rozmowy PiS z pojedynczymi senatorami opozycji - w tym z niezależnymi i popieranymi przez KO.

Karczewski potwierdzał wielokrotnie w mediach, że PiS prowadzi takie rozmowy i zabiega o „transfery polityczne”. Na pytanie, czy będzie ponownie wybrany marszałkiem, odpowiadał, że „szanse są, pewności nie ma żadnej”.


Karczewski: myślę, że będą transfery polityczne

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
08-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych