zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

We wtorek sejmowa komisja ponownie zajmie się wnioskiem ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK

07:25, 25.01.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

We wtorek sejmowa komisja ponownie zajmie się wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK Mariana Banasia. Śledczy chcą postawić Banasiowi kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.


Podziel się:   Więcej

Jak wynika z informacji na stronie Sejmu, komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zbierze się we wtorek o godz. 16 na zamkniętym posiedzeniu. Jedynym punktem ma być powrót do rozpatrywania wniosku o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK.

Pod koniec lipca ub.r. Prokuratura Krajowa poinformowała, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK.

Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych po raz zajęła się wnioskiem w sierpniu ub.r. Posiedzenie zostało jednak wówczas przerwane. Zapowiedziano wtedy, że będzie ono kontynuowane po otrzymaniu przez komisję od prokuratury akt sprawy.

Banaś: Zwoływanie komisji ws. delegacji NIK na Białoruś to polityczny atak na mnie i kontrolerów
Przed sierpniowym posiedzeniem sejmowej komisji szef NIK powiedział, że „wniosek o uchylenie mu immunitetu ma braki formalne” i komisja nie ma podstaw prawnych, aby się tym wnioskiem zająć.

Pytany w ubiegłym tygodniu w Polsat News, czy boi się utraty immunitetu Banaś odpowiedział, że „jest spokojny”. - Mój poprzednik również miał uchylony immunitet - a właściwie sam się go zrzekł - pełnił swoje funkcje do końca kadencji. Jestem przekonany, że troska o państwo i niezależność NIK przekonają posłów zarówno ze strony obecnie rządzącej, jak i opozycji i interes państwa będzie dla nich ważniejszy niż partyjny - powiedział Banaś.

Wśród kilkunastu zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Banasiowi, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów, Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury, naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego.

Szrot: Prezydentowi zależy, by Polacy dostali rzetelną informację o ewentualnych podsłuchach
Jak poinformowali śledczy, Banaś miał też nakłaniać Dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i kontroli podatkowej.

W sierpniu ub.r. na posiedzeniu sejmowej Komisji ds Kontroli Państwowej Banaś powiedział m.in. że „jest w stanie i udowodni wcześniej czy później swoją niewinność”. Zarzucił też rządzącym, że wykorzystują służby, które - według niego - „wymuszają na osadzonych” składanie fałszywych wyjaśnień i oskarżeń wobec niego.

Zgodnie z ustawą o NIK wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie prezesa Najwyższej Izby Kontroli do odpowiedzialności karnej w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego składa się za pośrednictwem Prokuratora Generalnego.

Dziuba i Motylow: Nie wiedzieliśmy o wyjeździe delegacji NIK na Białoruś
Prezes NIK - który powoływany jest przez Sejm za zgodą Senatu - nie może być bez uprzedniej zgody Sejmu pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności; nie może być też zatrzymany lub aresztowany, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

Zgodę na pociągnięcie prezesa NIK do odpowiedzialności karnej wyraża Sejm bezwzględną większością ustawowej liczby posłów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza niewyrażenie na to zgody.

W lipcu ub.r. tuż przed informacją o wniosku prokuratury ws. uchylenia immunitetu, Banaś poinformował na Twitterze, że jego syn został zatrzymany na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA. Samo CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK - Jakuba Banasia.

Wąsik: Należy wytłumaczyć, dlaczego do wizyty NIK na Białorusi doszło akurat w grudniu