zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

We wtorek wieczorem pełna lista lotów Szydło, w kolejnych dniach - Tuska i Kopacz

10:05, 13.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Mam nadzieję, że we wtorek wieczorem uda nam się opublikować pełną listę lotów byłej premier Beaty Szydło, a w kolejnych dniach listę lotów kolejnych byłych szefów rządu – Ewy Kopacz i Donalda Tuska – powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk był pytany w radiowych „Sygnałach dnia” w Polskim Radiu, czy będzie prześwietlone to, jak z rządowych samolotów korzystali m.in. byli premierzy: Donald Tusk i Ewa Kopacz.

Szef KPRM zaznaczył, że ten temat budzi zainteresowanie. – Dzisiaj wieczorem mam nadzieję, że uda nam się opublikować już pełną listę lotów pani premier Szydło, w kolejnych dniach myślę, że opublikujemy również – ze względu na to zainteresowanie – listę lotów kolejnych premierów, czyli pani premier Kopacz i pana premiera Tuska – powiedział Dworczyk.

W piątek Szydło poinformowała, że zwróciła się do szefa Kancelarii Premiera o opublikowanie wszystkich lotów premierów rządu od 2015 r.

Z kolei w poniedziałek w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie w sprawie projektu ustawy, który ma uregulować loty służbowe najważniejszych osób w państwie. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich zaangażowanych instytucji, kancelarii Sejmu, Senatu, prezydenta oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych, z wyjątkiem PO–KO.

„Jestem rozczarowany nieobecnością przedstawicieli PO-KO na spotkaniu ws. lotów VIP-ów”
 
 
 
...
 
„Mam nadzieję, że w tej kolejnej turze konsultacji, PO weźmie udział”

Dworczyk poinformował po spotkaniu, że KPRM podjęła decyzję, że do piątku przygotuje pierwszą wersję projektu ustawy, która następnie będzie poddana konsultacjom, w tym z klubami parlamentarnymi. Ponadto – jak dodał – w następnym tygodniu projekt będzie wprowadzony na oficjalną ścieżkę legislacyjną.

– Mam nadzieję, że w tej kolejnej turze konsultacji, PO weźmie udział, bo to jest sprawa ponadpartyjna. Dzisiaj rząd jest wybrany przez większość parlamentarną PiS, za kilka kadencji może będzie to inna większość parlamentarna, a przepisy powinny obowiązywać i organizować tę przestrzeń życia publicznego tak samo – stwierdził.

– Wierzymy, że mamy szansę wspólnie jeszcze w tej kadencji wypracować dobre przepisy – mówił Dworczyk.

Dymisja marszałka i projekt ustawy

Powstanie projektu ustawy, który ma uregulować kwestie lotów służbowych najważniejszych osób w państwie zapowiedział pod koniec lipca w rozmowie z PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński po ujawnieniu przez media informacji ws. lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Prezes PiS poinformował wówczas PAP, że zwrócił się do ministra obrony narodowej, szefa KPRM i poprosił prezydenta, by stworzyć przepisy regulujące loty służbowe.

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. W ubiegły poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

W piątek Kuchciński złożył rezygnację, a Sejm na nowego marszałka wybrał b. szefową MSWiA Elżbietę Witek, natomiast w środę Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami Kuchcińskiego.

Rzecznik rządu: chcemy, by projekt ws. lotów VIP-ów był przyjęty na sierpniowym posiedzeniu

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
25-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych