zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Wezwanie prezydenta do wzmocnienia wschodniej flanki NATO jest wezwaniem fundamentalnym”

14:52, 26.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wezwanie prezydenta Andrzeja Dudy do wzmocnienia wschodniej flanki NATO jest wezwaniem fundamentalnym, jest wezwaniem o absolutnie kluczowym znaczeniu – powiedział w piątek w Londynie premier Mateusz Morawiecki, po spotkaniu z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Wśród poruszonych tematów była m.in. sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

Prezydent podkreślił m.in., że konieczna jest wzmocniona ostrożność i uwaga Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance.

– Poddajemy pod rozwagę Kwaterze Głównej NATO zwiększenie obecności militarnej w tym regionie – zaznaczył prezydent.

– Wizyta pana prezydenta Andrzeja Dudy w siedzibie NATO była bardzo ważna. Bardzo dziękuję panu prezydentowi za jego działania w kierunku uświadamiania naszych przyjaciół z Paktu Północnoatlantyckiego z jakimi ryzykami się dzisiaj mierzymy – powiedział premier.

Jak mówił, „to nasze wspólne działania doprowadziły do tego, że dziś ta świadomość jest zupełnie inna niż, powiem szczerze, jeszcze dwa tygodnie temu z różnych depesz i rozmów można było wywnioskować”.


Prezydent: Obserwujemy niebezpieczną ewolucję sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
 
 
 
...
 
– Dziś można powiedzieć, że to wezwanie pana prezydenta do wzmocnienia wschodniej flanki NATO jest wezwaniem fundamentalnym, jest wezwaniem o absolutnie kluczowym znaczeniu – oświadczył Morawiecki.

Według niego „każde wzmocnienie rzeczywistej obecności wojsk Paktu Północnoatlantyckiego, w szczególności też wojsk amerykańskich byłoby jak najbardziej wskazane”. – Ponieważ te różnego rodzaju ryzyka kumulują się ze sobą i nie przypadkiem występują teraz w jednym czasie – podkreślił szef rządu.

– A my chcemy pokoju. Chcemy stabilności. Chcemy móc rozwijać spokojnie naszą gospodarkę dalej. Ale niestety trzeba mieć świadomość tego, że nie każde państwo ma identyczną agendę. I musimy bronić się przed tymi, którzy mogą chcieć zdestabilizować Polskę, zdestabilizować tę część Europy – podkreślił Morawiecki.


Kumoch: Mamy pełne poparcie NATO dla wszystkiego, co robimy dla obrony granicy UE

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych