zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wicemarszałkowie Terlecki i Pęk spotkali się z Cichanouską

18:03, 14.06.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Przebywający w Wilnie wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP Ryszard Terlecki i Marek Pęk spotkali się w poniedziałek z mieszkającą w stolicy Litwy liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską – poinformował Marek Pęk na Twitterze. „Niech żyje WOLNA BIAŁORUŚ” – napisał wicemarszałek.


Podziel się:   Więcej

Wcześniej Ryszard Terlecki podczas rozmowy w Wilnie z dziennikarzami zapowiedział, że spotka się z Swiatłaną Cichanouską. Przed tygodniem skrytykował on Cichanouską za planowany jej udziału w Campusie Polska Przyszłości — wydarzeniu organizowanym przez Rafała Trzaskowskiego.

„Wydaje się, że (Cichanouska–PAP) popełniła pewien błąd, deklarując gotowość udziału w kongresie antyrządowym, opozycyjnym. Zwróciłem na to uwagę i następnie w liście do pani prezydent elekt tłumaczyłem motywy tego działania i wydaje się, że zrozumiała” – powiedział dziennikarzom wicemarszałek. Dodał: „spotkamy się, żeby zasypać jakby ostatnie rowy między nami” .

Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP w poniedziałek gościli w Wilnie, gdzie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę początku masowych wywózek na Syberię zorganizowanych przez okupacyjny reżim sowiecki.

14 czerwca jest obchodzony na Litwie jako Dzień Żałoby i Nadziei. W dniach 14–18 czerwca 1941 roku nastąpiła pierwsza fala masowych wywózek ludności litewskiej na Syberię. Szacuje się, że wywieziono wtedy blisko 20 tys. osób. Represje trwały do 1952 roku. Łącznie zesłano 132 tys. mieszkańców Litwy.

Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Bidenem i premierem Johnsonem