zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Wicepremier Błaszczak: Żołnierze pomogą oczyszczać Odrę

16:09, 11.08.2022;   autor: kawi;   źródło: IAR, Twitter

Terytorialsi i wojska operacyjne będą pomagać w usuwaniu zanieczyszczeń na Odrze - poinformował wicepremier oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


Podziel się:   Więcej

„Będą także w gotowości do realizacji innych zadań” - napisał szef MON na Twitterze.

Wskutek zanieczyszczenia Odry w województwie dolnośląskim i lubuskim tysiące ryb uległy zatruciu. Kilka dni temu rzeka została zanieczyszczona na wysokości Oławy w Dolnośląskiem. Woda stała się mętna i cuchnąca, a na powierzchni unoszą się tysiące śniętych ryb. Mieszkańcy regionu nie powinni bez potrzeby zbliżać się do Odry, wchodzić do zanieczyszczonej wody czy dotykać śniętych ryb.
Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że truciciele Odry nie zostaną bezkarni. Do Oławy na wniosek premiera pojechali dziś wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski oraz szef Wód Polskich Grzegorz Daca. Szef rządu zapewnił, że rząd zrobi wszystko, by katastrofa została wyjaśniona, a winni - surowo ukarani.

Premier poinformował, że Ministerstwo Infrastruktury wraz z Wodami Polskimi pracują nad zabezpieczeniem terenu i mieszkańców przed dalszym wpływem skażenia. Nad sprawą pracują funkcjonariusze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.