zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Wicepremier Gliński: Franciszek Pieczka to przykład wielkiego artysty

15:25, 29.09.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

– Piękny człowiek. To jest przykład wielkiego artysty – podkreślił wicepremier Piotr Gliński, wspominając na antenie TVP Info Franciszka Pieczkę. W czwartek odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w ubiegłym tygodniu aktora.


Podziel się:   Więcej

Szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazał, że Pieczkę „znamy z tak wielu ról”. – Przecież to nie tylko Gustlik, choć szeroka publiczność zna go z tej wspaniałej roli, ale w swoim dorobku miał także role teatralne. Jeszcze z Teatru Powszechnego – wskazał szef MKiDN. – Pamiętam go z „Lotu nad kukułczym gniazdem+ – powiedział.

Franciszek Pieczka występował także w różnych filmach. Stworzył wspaniałe kreacje w takich wielkich obrazach jak „Austeria” czy „Ziemia obiecana” – zaznaczył Piotr Gliński. – Do tego jeszcze wielka i sympatyczna rola, chyba też ostatnia, w serialu telewizyjnym – przypomniał szef MKiDN.

Szef resortu kultury zaznaczył, że w przypadku Franciszka Pieczki ƒnie było rozdźwięku pomiędzy jego kreacją artystyczną i wielkimi dokonaniami a osobowością i człowieczeństwem”. – Tu nie było żadnego zgrzytu, to był człowiek harmonijny pod tym względem – wskazał.

– Wielki szacunek i wielki żal, ale przede wszystkim podziękowania za to piękne życie – podkreślił Piotr Gliński.


Sejm uczcił pamięć Franciszka Pieczki
Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie na Górnym Śląsku. Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórcą ról m.in. w filmach „Żywot Mateusza" i „Austeria” i niezapomnianym Gustlikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”.

Zagrał także w tak głośnych filmach jak m.in. „Perła w koronie” Kazimierza Kutza (1971), „Wesele" Andrzeja Wajdy (1972), „Chłopi” Jana Rybkowskiego (1973). Pieczka zagrał również pamiętne role starego Kiemlicza w „Potopie” Jerzego Hoffmana (1974) i niemieckiego fabrykanta Mullera w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy (1974).


Nie żyje Franciszek Pieczka. „Jest już po jasnej stronie życia, nam bez Niego będzie ciemniej”
W 2011 r. Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej.

W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. W 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Stowarzyszenie Filmowców Polskich w ubiegłym roku uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

W 2021 r. Pieczka wystąpił w słuchowisku Radia dla Ciebie „Moralność Pani Dulskiej" na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej. Wcielił się w rolę Felicjana Dulskiego. W tytułowej roli Anieli Dulskiej towarzyszyła mu Barbara Krafftówna.


Kancelaria Prezydenta: Andrzej Duda weźmie udział w pogrzebie Franciszka Pieczki

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych